Keskin sirke küpüne zarar

Siz hiç meşe küp imalatı nasıl yapılır gördünüz mü? Yağmurlu bir pazar günü İznik te sokaklarda girip çıkıp kaybolurken iznikte gezip görülecek yerleri anlatan biz evde yokuz bloğundan yaşlı İsmail amcanın atölyesini tesadüfen bulduk. Baktık boy boy küpler kapıda burası da ne böyle sıkışmış kalmış küçük bir atölye … koca koca binaların hemen bitişiğinde. Bir merak duygusuyla arabadan insek mi ama ışık ta yok yoksa bu yağmurda basıp gitsek mi derken indik ve içerden gelen makina seslerini duyunca kapıyı tıklattık. Efendi bir genç adam açtı kapıyı. İçerisi maden gibi bir yer:


Kapının üzerinden süzülen zayıf ışık yüzmesinde uçuşan talaş tozlarında yıllara meydan okuyan bir zanaatkar tezgahın başında ustalara özgü bir dinginlikle bize gülümseyerek hoşgeldiniz diyor. Yaşlı amca makinayı durdurdu, ellerindeki tozu silkeledi ve sıcacık elini bize doğru uzatarak başladı evsahipliğinin misafirperverliğini göstermeye. Sobanın üstünde kaynayan çaydanlığı torununa işaret ederek bir baş göz hareketiyle bize ikram etmek için diğer taraftan yerde duran iki küpün üstüne bir kalas yerleştirerek buyur otur kızım dedi ve başladı anlatmaya.

Hangi ağaçtan nasıl kesilir , kurutulur, nasıl kelepçelenir. Kaç çırağa öğrettiğini ama çoğunun bu işi devam ettirmediğini, bize kapıyı açan genç torunuymuş iki yılda anca belli seviyeye gelinebiliyormuş bu zanaatta. Şarap ve sirke yapımında kullanılan fıçıların montajı yapıldıktan sonra suya doldurularak sızdırmazlık testini yapıyorlar. Hiç çivi ya da tutkal kullanılmadığından eğer su kaçırıyorsa yapımı yanlış yeni bir tane yapmaktan başka çare kalmıyor. İsmail amca bu fıçılarda yapılan sirkenin tadına doyum olmadığını Balıkesir taraflarında meşhur bir sirkecinin sirkesinden bahsetti bize muhtemelen Gömeç te yapılan doğal elma sirkesi

Ben de eve dönünce evde sirke yapımı üzerine çeşitli tarifler okuyup bir yandan da test aşamasında olan fıçımın bir an önce kargolanmasını sabırsızlıkla beklemeye başladım. Ve bir akşam iş dönüşü baktım fıçım gelmiş bile ve kolları sıvadım sirke yapımına başladım.

Hazırlanışı 20 dakika

Malzemeler:

1 kg yeşil elma ( ben doğal elma aramayı bekleyemedim evdeki ekşi elmaları kullandım ama siz doğal elma bulursanız kesinlikle onlarla yapın)

1 çay bardağı nohut

1/2 çay bardağı bulgur

3 litre su

2 yemek kaşığı bal

Yapılışı:
önce elmaları doğradım

sonra nohutu,
bulguru ve
en sonunda da balı ve suyunu ekledim

Fıçının içine bir de tahta kaşık koyup karıştırdım ve ağzını bir tülbent ile örttüm. İlk 3 hafta her gün karıştıracağım. Sonra 3 hafta hiç ellemeyeceğim gölge bir yerde duracak. bakalım ne olacak? Ya benim güzelim küpüme zarar verecek ya da sağlığımıza faydalı, ev yapımı, probiyotik deposu doğal bir sirke olacak . Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

sirke yapımında heyecanlı bekleyiş…

“Keskin sirke küpüne zarar” için 2 yorum

  1. Süper bir fikir olmuş meşe fıçıda evde sirke yapımı:)
    Mutlaka denemek isterim.
    Teşekkürler…

  2. Çok güzel bir uğraş, yeni marifetin hayırlı olsun kolay gelsin….sevgiler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir