Sosyal sorumluluklarımız

Bisiklet projemiz

Dün benim için çok mutlu, umutlu ve gurur dolu bir gündü. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bursa Şubesi https://www.cydd.org.tr/bursa-sube/ sponsorluğunda #çydd, Çağdaş Gençlik  Bursa #cagdasgenclik  mensupları ile “Projelerde Ekip Çalışması ve Yönetimi” çalışmamızda keyifli saatler geçirdik. Hem eğlendik , hem öğrendik!

Sabah güzel bir kahvaltı ve sevgiyle hazırlanmış sıcak bir çayın arkasından, salonda birbirimizi tanıdık. Gençlerimizin toplumsal sorunlara yönelik faaliyetleri, hobileri, eğitim aldıkları fakülteler bünyesindeki projelerinden söyleştik. Umut doldum, pırıl pırıl gözlerine baktıkça geleceğimizi emanet alan gençlerimizin temsilcisi olan bu grup ile geçirdiğim saatler benim için bir armağandı…

Neşeli bir nostaljik şarkı ile başlayan günümüz (Neşeli gençleriz biz … https://youtu.be/JgDSfufCa8A  )  Görükle Kadın Dayanışma Derneği’nin (http://4sq.com/1KRSyhO ) lezzetli yemekleri ile tamamlandı.

Önce projelerin teknik boyutları hakkında gençlerimizin katılımıyla bilgilerimizi bir düzene soktuk. Aralarda projeler bir sözleşme yarışması  şeklinde kaleme alındı ve sunuldu. Peşi sıra proje ekiplerini kurup görev dağılımı ve kalite, maliyet, süre, çevre ve insan sağlığı iş güvenliği hedeflerimizi belirleyerek prototip yapımına geçtik. Gençlerimizin ve ÇYDD yöneticilerimizin farklı meslek disiplinlerinden olması sayesinde dolu dolu paylaşımlarımız oldu. Daha sonra projelerin sosyal boyutları hakkında söyleşerek tasarım,üretim faaliyetlerimizi, marka kimliğimizi,pazarlama ve satış faaliyetlerimizi planladık . Ve gençler üretimi gerçekleştirdiler.

Bence harika bir projenin de temellerini hazırladık. Sizler de bu hafta Nilüfer Agora Çarşısında ÇYDD ye ait mekandan el yapımı bir bisiklet alarak bir genci okutabilirsiniz, hem de emeklerimizi değerlendirebilirsiniz sevgili okurlarım!

 

Kedi evi projemiz

 

Tatil günü sabah sabah 07:20 de kalkılır mı ? Kalkılır eğer harika bir planınız varsa tabii ki kalkılır. Ben kaç gündür iple çekiyordum Cumartesi sabahını. Proje yönetimi eğitimi vermeye aday olduğumdan beri bir heyecan aldı beni.

Notlarımı hazırladım, defalarca elden geçtim. Sonra süre yetecek mi telaşına kapıldım, zira uygulamalı ders vermek daha zevkli ve kalıcı olduğunu düşünmüşümdür hep.

Yapı marketten  çeşitli malzemeler aldım, strafor, maket bıçağı, izolasyon bantı ama karton kutu yok 1 tane var satılık olanlar arasında ama bana daha çok aynı boy kutu lazım. Atık kutularda aradılar ortalık ayağa kalktı, kedili evde oturan meczup bir kadın sandıklarına eminim beni ama kutu yok.

Ordan gittim semt marketine kutu aramaya, 2 tane eş yumurta kutusu var ama boyları küçük ve devamı yok, her gün uğradım kutu da kutu sonunda zafer 5 tane istediğim boy kutu temin etti bana yardım sever market çalışanları.

Kırtasiyeden de koli bantı, cetvel, kalem aldım kaldı mı eksik acaba?? Yiyecek, bilgisayar herşey tamam.

Sabah vardım dernek binasına , genç koordinatör arkadaşlar salonu hazırlamış, ısıtmayı açmış, çayı demlemişler bile… Bu gençler harika! Derken katılımcılar da sırayla geldiler kahvaltı sohbet derken maceramız başladı: önce tanıştık, Türkiye nin dört bir yanından Bursa da üniversite eğitimi almaya gelmiş pırıl pırıl gençler. Tıp veterinerlik, psikoloji, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik, iktisat öğrencileri. Kimisi bazı projelerde deneyim kazanmış, kimisi meraklı ama deneyime sahip değil. Sınıf tamamen dolu.

Proje yönetiminin teknik boyutlarını işleyip araya çıkıyoruz. Sonra ilk grup çalışmasının sunumunu yapıyorlar bana herkes role girmiş durumda. Derken proje ekibini kurup hesap kitap başlıyor ve zaman su gibi akmaya başlıyor. Hepsi yatkınlıklarına göre, hepsi katılım ve işbirliği içinde, şevkle, ter ve kan içinde üretiyorlar grup halinde kedi yuvalarını. Önce kutular bantlanıyor, eşzamanlı kesilen strafor paneller ile kaplanıp sağlamlaştırılıyor. Sonra sızdırmazlık ve dekorasyon işlemleri, en son da gururla yazıyorlar #ÇağdaşGençlikBursa yazısını.

Hatıra fotoğrafları çekip ortalığı temizlemeye başlıyorlar.

Elbirliğiyle sofra kurulup, iştah ve yorgunlukla yemekler yeniliyor.

Sonra proje yönetiminin sosyal boyutu üzerine konuşuyoruz. Herkes memnun kaynaşmış, ekip ruhu içinde yuvalar nerelere yerleştirilecek karar veriyoruz. Veterinerlik, tıp fakültesi bahçesine, kadın dayanışma derneği, sanat mahal ve kız yurdunun bahçesine gidiyor yuvalar. Tabii en güzeli Figoş isimli sevimli kediye ayrılıyor.

En mutluları da ben harika bir enerji ile doldum, aydınlık yarınlara bizi güvenle taşıyacak Atatürkçü gençlerle geçirdiğim bu cumartesi sabahı bana moral verdi. Bu eşsiz deneyimi herkese tavsiye ediyorum. Vaktiniz varsa ve aktarabileceğiniz birşeyler varsa neden paylaşmayasınız, yeter ki gönül koyun…ihtiyaç çok.

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ

ÇYDD mentorluk programı mezuniyet töreninde

Ben bu sene ÇYDD mentorluk programına dahil oldum. Menteemle yol arkadaşı olurken kendim de öğrendim bir insanın hayatına ufak dokunuşları, bir gencin hayallerini paylaşmayı, dinlemeyi, anlamayı, anlatmayı, seçeneklerini arttırmanın önemini, özgüvenin geliştirmenin önemini, planlamayı, araştırmayı ve bir yıldızın yetişmesini zevkle izledim.Size de tavsiye ederim. Yukarda yazılı 2017-2018 projelerine destek verin, vakit ayırın ayıramıyorsanız sponsor olun…yeter ki çağdaş bir geleceğin güvencesi olacak gençlerimize ışık olun!

https://www.facebook.com/cydd.bursa/

http://www.cydd.org.tr/

https://www.facebook.com/CagdasYasamDD/

NİLÜFER İŞ OKULU

NİŞ okulu tarafından verilen en anlamlı plaketim

 

Bu yazım Nilüfer İş okulunun Değerli Ailelerine armağandır:

http://niluferisokulu.meb.k12.tr/

https://www.facebook.com/niluferisokulu/

https://www.facebook.com/niskafe/

Kaldırımdan inip bir kaç adım geri attıktan sonra sokağın tam ortasında ellerimi ağzıma götürdüm ve apartmanın üst katlarına doğru seslendim : “Halide bana bir çift çorap atar mısın aynı renk olsun lütfen!!! ”

“Yeter artık bir gün de huzur içinde çıkamayacak mıyım şu evden, dır dır da dırdır bak bu saat oldu mesai nerdeyse başlayacak…. İnsan kalkar bir kahvaltı sıcak bir çay hazırlar nerdeee bir de utanmasa yatağıma kahvaltı servisi yap diyecek”. Halbuki böyle miydi ilk evlendiğimiz yıllar gözümün önünde ne tatlı kadındın sen Halide: hani o Gayrettepe’deki küçük dairemizde hatırlıyor musun soğuk sobanın başında birbirimize sokulup ısınırken tekiri bir elinle  severdin mırıl mırıl keyiflenirdi yavrucak…, mutluyduk bizde bir zamanlar. Şimdi halimize bak nasıl bu hale geldik biz!

“Al çorabın batsın, bir şeyi de benden isteme be adam, insan gözünü açar her şeyini ben mi düşüneceğim, büyüyememiş çocuk sanki!”. Beni anam bu adam için mi doğurdu : üniversitede onca dersi boşuna mı okudum daha yaşanacak günlerim vardı, ister okumuş ister cahil tüm erkekler aynı… Hatırlıyorum da o asistandı su makinaları kürsüsüsünde, o mavi gözler , tüm kızlar en ön sıraları tutardık o ders anlattıkça o deniz mavisinde hayallere dalmak için… sonra ne oldu fazla hayale daldı Halide, klasik toplumda büyüyen erkekten bu kadar işte, Halide eve kapandı, çocuk yaptı, kaynana baktı…gençliğim bitti be” . Neyse canım bu günümüze  şükür 3 numaradaki  Fazilet in eşi bir de el kaldırıyormuş kadına….

“Üniversitede hoca iken ordan ayrılıp DSİ de işe başladım. Bir devlet memuru maaşı ile evi geçindirmek kolay mı ? Üstüne de zihinsel özürlü bir çocuk. Neyse ki Nilüfer iş Okuluna girebildi. Ben gözümü kapayınca ne olacak halleri? Haftaya mezuniyet töreni var….yavrum nasıl da annesinin kucağında mışıl mışıl uyuyordu …her geçen gün bir öncekinden zor olmaya başladı! ”

Olsun yine de çok seviyorum onu, bir tanem o benim Allaha şükür yürüyebiliyor, yemeğini yiyip tuvalete gidebiliyor… 12 D sınıfındakiler yardımsız hiç birini yapamıyor bunların…Akraba evliliği de değil bizimkisi ama Allahın takdiri işte….

Yeni bir gün başladı , kolay mı hissettirmeden kendi derdimi duygularımı o çocuğa yaşama şevki vermek. Uyanır birazdan kahvaltısını hazırlayayım hele, sonra mezuniyet için aldığımız pantolonun paçalarını bastırırım. Oğlum benim ne de yakışıklı olacak…ya sonra ?? Neyse düşünmeyeyim bunları….


 YEDİKULE HAYVAN BARINAĞI

“Bütün projelerimiz, çabalarımız ;sorumluluğunu aldığımız Yedikule barınak çocuklarının yiyecek ,temizlik malzemesi,trafik kazası olarak gelenlerin ameliyat masraflarını vb her tür ihtiyaçları  karşılamak içindir.

Azraille misafirin ne zaman geleceği belli değil 

BAĞIŞCININ DA NE ZAMAN GELECEĞİNİ BİLMİYORUZ 😩

BAĞIŞÇIYI BEKLEME LÜKSÜMÜZ YOK O NEDENLE PROJELER ÜRETMEK ZORUNDAYIZ❗

(Fatih belediyesi lojistik destek vermektedir Elk, su ,tel , çalışan 24 personelin 11inin maaşı geri kalan 13 personel maaşı VE hayvanlarımızın her tür ihtiyacı biz gönüllüler YHDD(Yedikule hayvan dostları derneği)karşılamak için çaba sarf etmekteyiz.

Yılbaşı hediyeleri,nikah şekeri ve davetiyeleri,kişiye özel doğumgününü kartpostalları ,yağlıboya kara kalem patili dostlarınızla tablolar,hoşgeldin bebek şekerleri,kermesler,pazar kahvaltısı ,2.ci el kıyafet ,takvim,ajanda ,thşört,kupa,bez çanta,keççantalar,koruyucu aile  vb her proje nin geri dönüşü barınağımızı ayakta tutmak içindir o nedenle siz duyarlı dostlarımızdan ilgi ve destek bekliyoruz “

www.yedikulehayvanbarinagi.com  

www.yhdd.org.tr

Takvim çantasıyla 25 tl Takvim çantasız 15 tl Ajanda 25 tl
Takvim çantasıyla 25 tl
Takvim çantasız 15 tl
Ajanda 25 tl
Kupa 15 tl
Kupa 15 tl
T-shirt 25 tl
T-shirt 25 tl
T-shirt 25 tl
T-shirt 25 tl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evet sevgili hayvansever dostlarım, böyle diyor Yedikule Hayvan Barınağı’nın gönüllü yöneticiliğini yapan Sayın Meral Olcay. O bir mimar aslında ama bu işe gönlünü vermiş, onu yakından tanıyanlar onu bir melek olarak tanımlıyorlar. 

Biz de kendisi ile önce Leydi ve Paşa daha sonra da Susam ve Zeytin aracılığıyla tanıştık. Onca patili dostumuzun her biri ile yakından ilgileniyor, onlar için projeler üretiyor oradaki tüm gönüllüler.

Yedikule hayvan barınağındaki patili dostlarımız gerçekten şanslılar
Yedikule hayvan barınağındaki patili dostlarımız gerçekten şanslılar

Siz de yakınlarınıza bu güzel hatıralık hediyeliklerden alarak barınaktaki ihtiyaçları karşılamaya destek olabilirsiniz!

www.yedikulehayvanbarinagi.com  

www.yhdd.org.tr