Yeniden doğmak

Ben yaşamdayken yeniden doğma hazırlıklarındayım! Çocukluğum oyunlarla, gençliğim ailevi sorumluluklar, arkadaşlar, eğitimim, halk oyunları , stajlar sınavlarla geçti. Sonra hayatımın aşkını buldum, işe girdim, evlendim, çocuklarım oldu, ev işleri, fabrikanın işleri, çocukların yetiştirilmesi, sosyal faaliyetler vesaire vesaire derken yıllar geçti. Derken orta yaş, çeşitli sağlık sorunları, ebeveynlerimizin ihtiyaçları, bizim çocuklarımızla birlikte büyüyüşümüz anlamadan bugünlere geldik. Bu süreçlerde benim bitmeyen öğrenme merakım, yay burcu oluşumdan mıdır nedir kendimin içinde benden bir ben daha biriktirmeme yol açtı. 29 yıl dile kolay, kurumsal hayatım yakında bitiyor. Ben yıllardır kendi elimden geldiğince çevreme ve topluma fayda sağlamaya kendi bildiğimce çalışıyordum …meğerse ben bilmeden bir sosyal girişimciymişim!

Nedir bu sosyal girişimcilik , merak etmeyin yeni bir kavram gibi dursa da yeni birşey değil. Toplumda bir sorunun varlığını görüyorsunuz, bu sizi rahatsız ediyor, çözümün bir parçası olmak istiyorsunuz… bir girişimci olarak vazgeçilmez hedeflerinizi, problemi tanımladıktan sonra bu hedefler doğrultusunda kendi çözüm önerinizi, yapacaklarınızı, başarınızı hangi göstergelerle ölçeceğinizi, yaratacağınız sosyal etki ve katma değeri, bundan faydalanacak hedef kitleleri, işbirliğine gireceklerinizi, maliyetlerinizi karşılayacak ve finansal sürdürülebilirlik için yapacağınız faaliyetleri, bu yolda size pozitif ve negatif etki yaratabilecek faktörleri , sesinizi hangi kanallardan duyuracağınızı belirliyorsunuz.

Biz de birleşmiş milletlerin dünyamızı daha yaşanası bir şekilde gelecek nesillere bırakmak için belirlediği 17 öncelikli hedefinden 6 sına cevap verecek bir girişim için kolları sıvadık. Bu konuda aynı yola baş koymuş gönüllü arkadaşlarımdan bir kısmı ile Simbiyoz Aktivite yi kuruyoruz. Bizi sosyal medyada şimdilik @simbiyozaktivite instagram hesabımızdan, face book hesabımızdan ve www.simbiyozaktivite.com sitemizden takip edebilir bize faaliyetlerimizde eşlik edebilirsiniz. İşte bu heyecanla ben her gün uyuyup uyanıyorum ve yeniden doğmaya hazırlanıyorum!

“Yeniden doğmak” için 2 yorum

  1. Harika..tek kelimeyle
    Sosyallik ve girişimcilik bence en güzel haliyle vücut bulacak seninle arkadaşım..
    Her zaman destekliyorum fikirlerini; başarilarından dolayı gurur duyuyorum…
    Her zaman yanındayim..

  2. Yeniye açılan yolun getireceği, tazelik, keşif, lezzet ve kokonun, neşenize ne katması, gözlerinizin içindeki gülen Hülya’yı diğer gözlerle ve seslerle buluşturması, sesi sosyal sosyal girişimcilik ile duyurması dileğimle..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir