Asclepius mitlerindeki ve gerçek dünyadaki tüm tıp çalışanlarının tıp bayramı kutlu olsun!

İnsanlara şifa dağıtmak için eğitim almak ta bu kadar zor mu olurmuş!?… Dönemin inançlarında, anatomi yüzünden eğitim alamayan ve bu uğurda çeşitli çabalar harcayarak, tarihte 14 mart 1827 de, tıp fakültelerinin kuruluşunu yapan insanlar olmasa ; bugün ülkemizde halimiz nice olurdu?

İyi ki mitolojide Asclepius ‘lar ve Hipokrat‘tan günümüze şifa dağıtanlar hep var. En ilkel toplumlardan itibaren dertliye derman olan bu yeryüzü melekleri, taa doğum öncesinden başlayıp, sağlıklı şekilde annemizin karnından dünyaya merhaba diyeceğimiz güne kadar, cenin dönemimizde bize eşlik ediyorlar.

Daha sonra bir şaplakla ilk nefesi almamızı, peşinden bebeklik, çocukluk, ergenlik , yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerimizde hayat konforumuzun sürmesi ve vücudumuzun en temel fonksiyonlarını yerine getirmesi için çabalıyorlar.

Ruhumuzun karmaşık dönemlerinde, dengeyi bulmamızı sağlıyorlar. Bu beyaz önlüklü melekler, her türlü hastalıkta, kazada, doğal afette bizi sağlığımıza kavuşturmak için, çoğu zaman kendi özel yaşamlarından fedakarlık ediyorlar.

Gecesi, gündüzü olmayan, bir insanın yaşatma ve akli ehliyetiyle ilgili kararları verme sorumluluğunu üstlenen bu insanlar, sadece hastalarla değil, hasta  yakınlarıyla da ayrı ilgilenip onları anlamak, empati kurmak ve onları rahatlatmak; kimi zamanda kaçınılmaz sonuçları onlarla paylaşmak durumundalar maalesef. Ne yazık ki gösterdikleri iyi niyetin karşılığını da çoğu zaman alamıyorlar, hatta çok ta kötü muamelelere maruz kalıyorlar 🙁

Ben bu yazım ile  tüm tanıdığım ve henüz de tanışmadığım (inşallah ta gerekmez) doktor, hemşire, hastabakıcı, sağlık teknisyeni ve sağlık kurumları çalışanlarına  teşekkürlerimi sunmak istiyorum.Ve bugün kendilerine, Huli’lerden bir demet çiçek ve bir tatlı tarifi vermek istiyorum. Tüm hastalara acil şifa, hasta yakınlarına da kolaylıklar diliyorum.

Huli hanımın rokokosu

Tıp bayramı hediyesi tarifimizin adı Huli hanım rokokosu:

Hazırlama süresi 10 dakika Donma süresi: 20 dakika

Malzemeler:

1 büyük paket bitter çikolata

8 yemek kaşığı süzme yoğurt

4 yemek kaşığı pudra şekeri

1 paket vanilya

2 muz dilimlenmiş

1 Pakt toz haline getirilmiş eti burçak

2 yemek kaşığı erimiş tereyağı

Yapılışı:

Çikolatayı ben maride eritin, yağlanmış silikon kalıpların dibine  1/3 ünü koyup, derin dondurucuda 2-3 dakika dondurun. Yoğurda şeker ve vanilin katıp karıştırın , muzları bu karışıma bulayıp  donmuş çikolatanın üzerine koyun. Tekrar kalıpları derin dondurucuda 5 dakika bekletin.Tereyağını ezilmiş bisküviler ile karıştırıp donmuş malzemenin üstüne koyun. Tekrar 5 dakika dondurup, en sonunda da kalan erimiş çikolatayı kalıplara koyun. Buzlukta bekletin. Servis yapacağınız zaman  silikon kalıptan tabaklara alın, meyvelerle birlikte servis yapın. Afiyet olsun!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir