Balık iskender

Mert annesi, babası gelip Fatma’yı annesi Fadime ve ağabeyi İdris’ten isterler. Nişanlılık ayları hızla geçer, derken düğün günü kararlaştırılır.

Kıt kanaat geçimlerini sağlayan iki aile de gençler için seferber olur. Fadime el emeği göz nuru yaptığı ürünleri semt pazarında satarak gelir elde etmeye çalışır. El örgüsü ürünler, ev makarnası, tarhana alıcılar tarafından hızla tüketilir.

Mert hayal ettiği pişirme evini İdris’in balık halinin bitişiğine inşa etmeye başlar. Malzeme tedariki için inşaat malzemeleri satan dükkanlara, İdris’ten izin aldığı günlerde metro ile gider.

Metro istasyonunda çeşitli yönlerden telaşla yürüyen birçok insan her biri bir yere yetişme derdinde, kafalarında binbir düşünce…kimi okuluna , kimi işine, kimi gezmeye, kimi alışverişe gitmektedir Mert gibi.

Malzemelerin kaliteli ama ucuzunu seçmek için Mert değişik semtlerdeki satıcıları araştırmaktadır.

Yavaş yavaş dükkan ortaya çıkmaya başlar. Fadime de boş durmaz. O da masa örtülerini, sandalye minderlerini, perdeleri diker. İskemle ve masaları eskicilerden alıp elden geçerler, boyayıp süslerler. Böylece binbir umutla sevimli bir yer ortaya çıkar elbirliği ile. Mutfak ekipmanları  için yatırım imkanları olmadığı için evdeki kullanılmayan eşyalarla ilk planda başlamaya karar verirler.

Büyük açılışa az kalmıştır. Dükkanın tabelası yaptırılır.

Tüm mahalleye, konu komşuya haber salarlar. Çarşıdaki esnaf davet edilir. Açılış yemeği olarak balık iskender yapmaya karar verirler.

Fatma mutfağa geçer ve hazırlıklara başlar. Açılış büyük sükse yapar. İdris’in balık halinin taze balıkları Fatma’nın elinde harika bir lezzete dönüşmüştür. Mert canla başla çalışmaktadır. Kısa zamanda müşteri sayısı artar. Bir gelen tekrar eşini dostunu alıp gelmeye başlar.

Böylece düğün için gereken finansman da sağlanır. İki genç mutluluktan yere göğe sığmaz olurlar. Taze gelinin dükkan açılışında yaptığı yemeği aynı zamanda düğün yemeği de olur.

Siz de evde yapmak için balık iskender tarifine göz atın derim.

Hazırlama süresi 30 dakika

Pişirme süresi 30 dakika

Malzemeler

4 adet kılçıksız beyaz etli büyük balık kuşbaşı doğranmış

2 adet bazlama ekmeği küp küp kesilmiş

2 kaşık tereyağı

2 domates rendesi veya 2 kaşık salça

Kekik, pul biber

2 diş sarımsak

250 gr yoğurt

Yapılışı

Wok tavada ekmekleri kavurun. Başka bir tavada 1 kaşık tereyağını eritip balıkları sote edin ve  tuzunu, baharatını ekleyip ekmeklerin üzerine yayın. Aynı tavada 1 kaşık tereyağı ile salçayı pişirin. Dövülmüş sarımsağı balıkların üzerine yayın. Sosu da gezdirip sıcak servis yapın Afiyet olsun!

“Balık iskender” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir