Balık kokoreç

Mert ve Fatma yeni kurdukları yuvada aşklarının meyvesi ilk çocuklarını dünyaya getirirler. Sarı saçlı mavi gözlü bir erkek çocuğu. İdris usta adeta torunu gibi sever kardeşinin çocuğunu.

Fadime artık iyice yaşlanmıştır. Dişleri ağzında oynamaktadır. Artık bir köşede öylece oturup örgüsünü örmektedir. Fatma dükkanda aşçılığa devam, menüye her ay bir yenilik eklemektedir. Son icadı balık kokoreçin hikayesi şöyledir.

Fadime’nin dişleri kesmediği, üç yaşına gelen oğlu da balığı çok sevmediği için Fatma ne yapsam da onlara yedirsem diye bir gün Mert’ten bir levreğin tüm deri ve kılçıklarını ayıklayıp, küçük küçük kuşbaşı kesmesini ister. Kendisi de küçük karidesleri haşlayıp kabuklarını ayıklar. Bir yandan da akşamdan mayalanmaya bıraktığı mısır ekmeğini yoğurup fırına verir.

Bir tavada tereyağını eritir, içine 5-6 diş sarımsak koyar. Sonra yeşil biberleri küçük halkalar şeklinde ekler ve kavurur, domates rendesini ilave eder, kuşbaşı levrek etlerini ekler, bir güzel sote eder. Etler lime lime dağılırken tam da annemin dişsiz ağzına göre oluyor der içinden. Sonra oğlunun çok sevdiği karidesleri tavaya koyar. Tuz, bol kekik, biraz kırmızı biber ve yarım çay bardağı da zeytinyağı ekleyip iyice karıştırır. Bir iki dakika daha pişirir. Fırından çıkardığı mısır ekmeğini dilimler. Tabaklara yerleştirir, sonra da tavadaki karışımı ekmeklerin üzerine pay eder.

Ev halkı bu yemeğe bayılır. O günden sonra dükkanda da menüye giren bu yiyecek, müşterilerin de favorisi olur.

Taa ki yeni bir icada kadar.

Ben de geçenlerde denedim evde , biz de beğendik. Ben sarımsak daha az kullandım ama hata etmişim. Bol sarımsak daha çok yakışırdı. Evde domates biber yoktu onlarsız yapmıştım. Bir dahaki sefere tam Fadime’nin tarifine uygun yapacağım.

Siz de denemek isterseniz bu tarifi tavsiye ederim.

Hazırlama süresi 30 dakika

Pişirme süresi 20 dakika

Malzemeler:

Mısır ekmeği dilimlenmiş

1 levrek kılçıksız, derisiz kuş başı doğranmış

250 gram haşlanıp kabukları ayıklanmış küçük karides

1 çorba kaşığı tereyağ

5 diş sarımsak

1 domates rendelenmiş

3 sivri biber ince dilimlenmiş

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı kekik

Damak tadınıza uygun miktarda acı kırmızı pul ya da toz  biber

1/2 çay bardağı zeytinyağı

Yapılışı:

Wok tavada  erittiğiniz tereyağında önce sebzeleri sonra balık ve karidesi sote edin. Baharat, tuz ve zeytinyağını ekleyip birkaç dakika pişirdikten sonra mısır ekmeğinin üzerine koyup servis yapın. Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir