Bayram Sofrasına Çullama hazırlayalım mı?

Evet sevgili okurlarım, Ege yazı dizimizin sonuna geldik.  Bizim Pıtır ve Pıtırcık  güzel Ege yöremizi gezip, İstanbul’a döndüler. Bu blogtan sizlere onların maceralarını aktardım.

Kimi zaman Dudu Hanımın elinden enfes kokular saçan yemekleri yediler, kimi zaman aşçıbaşı Mert Usta’nın lokantasına konuk oldular, tadı damaklarında kalan lezzetleri tattılar.. Çeşitli arkadaşlar edindiler. Aydın’da Ali’lerin evine gidip Çiğdem hanımdan ellerini yakmadan  ısırgan otunu nasıl tutacaklarını öğrendiler. Döndü hanımın güzel Ege otlarını tadarken renk cümbüşü ile gözlerini şenlendirdiler. Kıvırcık ile tanışıp tekerlemeler söylediler. Dürdane hanımın hikayelerinde değişik tarifleri not aldılar.

Tüm bu yemekleri Alfa Yayın Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. Faruk Bayrak’ın yıllarca emek harcayarak derlediği ” Soframda Anadolu” yemek kitapları dizisinden Ege Yemekleri cildinden sizler için seçip tam 19 ayrı tarifi hazırladım, pişirdim ve sizlere aktardım. Daha o kadar çok güzel yemek var ki bu yazı dizisinde ele alamadığım onları da denedikçe ilerde başka yazılarımda sizlerle paylaşacağım.

M. Faruk Bayrak ‘ ın Türk mutfağını tanıtan değerli serisi “Soframda Anadolu”

Kimi zaman Huli Hanımın kaleminden masallarla küçük arkadaşlarımın ve gönlü hep çocuk kalanların hayallerini anlattım. Kimi zaman seramik sergisindeki  ya da bir mezuniyet törenindeki duygularımı paylaştım. Referandum sürecinde, milli gün ve bayramlarımızda, özel kutlamalarda sizlere yüreğimden geçenleri yaratıcı yazarlık eğitimindeki öğrendiğim yöntemleri de deneyimleyerek paylaştım.

Şimdi soruyorum sizlere bu yazıları bir kitap haline getirsem “Büyüklere tarifler, çocuklara masallar” şeklinde hoşunuza gider mi, evinizde yer verir misiniz, tanıdıklarınıza tavsiye eder misiniz ? Yorumlarda bana geri dönüşlerinizi ve tavsiyelerinizi yazarsanız sizlere minnettar olurum.

Bayram öncesi, Huli Hanım’ın Bahçesindeki bir törende, Sevgili Bingül Özer’in el yapımı monetababies bebeklerim Pıtır ve Pıtırcık, bayrağı yine sevgili arkadaşım seramik sanatçısı İpek Alpan Akhtar’aın eserleri olan seramik bebeklere yani, Karmen ve Eftalya’ya devir ettiler..

Sayın Bingül Özer
Sayın İpek Alpan Akhtar

 

 

 

 

 

 

 

Ben de bu töreni vesile bilip , “Pıtır ve Pıtırcık Ege Turunda” yazı dizimin sonuncusu olan bu yazımda bayram sofralarınızı süsleyecek , kökeni Girit’e ait olan Çullama yemeğinin tarifini vereyim dedim. Yılbaşı, düğün, bayram gibi merasimlerde hazırlanan bu yemeği umarım beğenirsiniz.

Hepinizin bayramını kutlar sevdiklerinizle birlikte daha nice sofralarda sağlık ve neşeyle buluşmanızı dilerim!

Hazırlama ve pişirme 3 saat
Malzemeler:

1 tavuk budu ve göğsü haşlanmış ve didiklenmiş

1 soğan

4 yufka

3 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı

İç Pilav  malzemeleri:

2 parça tavuk ciğeri küçük parçalara doğranmış

2 çorba kaşığı dolmalık fıstık

2 çorba kaşığı tereyağı

1 su bardağı pirinç (1/2 saat ıslatılmış)süzülüp yıkanmış

2 su bardağı tavuk suyu

2 çorba kaşığı kuş üzümü sıcak suda kabartılmış

1 tatlı kaşığı tarçın

Tuz, karabiber

Yapılışı:

Tereyağında fıstık , ciğer kavrulur. Üzerine pirinç eklenir, tuz eklenip 1-2 çevrilir, tavuk suyu, karabiber, tarçın eklenir. Çok kısık ateşte suyu çekene kadar pişirilir, kuş üzümleri eklenir 20 dakika demlenir.

Turbo fırın 170 dreceye ayarlanır. Fırın tepsisine 1 kat yufka serilir üzerine tavuk suyu ve tereyağ gezdirilir. 2. kat yufka üzerine serilir. İç pilav her tarafına yayılır. Üzerine tavuk etleri serpiştirilir. 3. kat yufka serilir. Tekrar tavuk suyu ve tereyağ gezdirilir. 4. kat yufkaya da aynı işlemler uygulanır. Tepsiden sarkan yufkalar da üzerine kıvrılıp onlara da aynı işlem uygulanır.Kare kare kesilir.Sıcak fırında orta rafta 40 dakika pişirilir.

Fırından çıkarılıp 1 su bardağı tavuk suyu gezdirilir tekrar fırına verip suyunu çekene kadar bekletilir. Dilim halinde servis yapışır. Afiyet olsun!

http://www.alfakitap.com  

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir