Beş arkadaş buluşması : kereviz, portakal, ayva, soğan, sarımsak

Yaz başında tomurcuklanan ağaçlar güzeller güzeli birer gelin olmuşlar. Tüm dalları çiçek açmış. Çiçekler meyvelere dönüşmüş. Aynı zamanda toprak altından yeşererek filizlenen yumrular da yavrularını olgunlaştırmış. Yeraltında ve yerüstünde devam eden bu gelişim güzel arkadaşlıklara gebe olmuş. Aylar geçmiş yaz, derken  sonbahar ve kış gelmiş. En olgun hallerine gelen bu bu meyve ve sebzeler bir gün Huli Hanımın mutfağında buluşmuşlar.

Ayva portakala bakıyormuş rengin ne kadar canlı diyormuş. Kereviz ayvanın tenine hayranmış. Ne kadar pürüssüz diyormuş. Sarımsak soğana ne kadar da haşmetlisin demiş. Soğan kerevize ne güzel yeşil yaprakların var kokun da çok güzel demiş.

Birbirlerinden çok etkilenen bu arkadaşlar birlikte bir proje yapmaya karar vermişler. Hepsi elbiselerini çıkarıp yıkanmışlar. Huli Hanımın yardımıyla küçük parçalara ayrılmışlar, portakal da suyunu vermiş. Hep birlikte düdüklü tencerenin içine konan zeytinyağına atlamışlar, bir güzel yüzmüşler. Bu günün tadı tuzu kararında olsun diye,  Huli Hanım onlara ikramlarda bulunmuş.

Çok güzel bir gün geçirmişler. Birlikte hayaller kurmuşlar. Gün bitiminde, tencerenin kapağı kapanınca, gece olmuş hep beraber sıcaktan kaynayıp, pişmişler , uyuyup dinlenmişler.

Ertesi gün yemekte Huli Hanımın sofrasında tabaklara dağılmışlar. Afiyetle midelere yolculuğa çıkmışlar. Amaçları her yiyene lezzetli arkadaşlıklarını tanıtmak, vitamin olmak, besin olmakmış.

Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine!

Tarifimize gelince:

Hazırlama süresi 20 dakika

Pişirme süresi 20 dakika

Malzemeler:

3 baş kereviz soyulup küp küp doğranmış

Kereviz yaprağı kıyılmış

2 ayva soyulup küp küp doğranmış

1 soğan kıyılmış

3-5 diş sarımsak ayıklanmış

1 tatlı kaşığı tuz

1 kesme şeker

2 portakalın suyu

1 bardak su

1/2 çay bardağı zeytinyağı

Yapılışı:

Düdüklü tencerenin dibine zeytinyağını koyun sırasıyla soğan ve sarımsağı biraz öldürüp ayva ve kerevizleri ekleyin. Portakal suyu ve kalan malzemeleri de ilave edip kapağı kapatın. Önce düdük ötene kadar harlı ateşte sonra kısık ateşte 15 dakika pişirin. Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir