Beyaz peyniri böyle yememişsinizdir!

Dünyada 670 çeşit peynir varmış, bunlardan 193 çeşidi Türkiye’de ama Fransız peynirleri çok meşhur.

Fransa’da yaşadığımız dönemde bir peynir kitabı almıştık ve iyi bir gurme reyonu satıcısı ile tanışmıştık. Her hafta 3 çeşit peynir alıyorduk ; yaptığımız hesaba göre üç yıllık Fransa maceramızda ancak 120-150 çeşidi tadabilecektik, kitabımızda ise 350 tür peynir tanıtılıyordu. Her aldığımızın adını yazıyorduk ki tekrar almayalım diye. Derken bu sevdadan vaz geçtik, en beğendiklerimizden almaya başladık. Ben en çok bizim eski trakya kaşarına benzeyen, cantal peynirini ve hafif kremsi brie peynirini sevmiştim. Peynirden yapılan “raquelette” ve “fondue” de favori yemeklerim arasındadır.

Hollanda, İsviçre, İtalyan peynirleri de çok meşhur tabii ki. Parmesan, mozarella, mascarpone herbirinin yeri ayrı. Ama bizim peynirlerimizin tadını hiç birine değişmem.

Bir İzmir tulumu, Ayvalık sepet peyniri, dil peyniri, çörekotlu bir tulum, örgü peyniri, çeçil peyniri, kars kaşarı, süzme peynir, tel peyniri, ezine peyniri, kıbrıs hellimi hepsi bir başka form, doku ve tat içeriyor.

Peyniri biz kahvaltıda yerken, fransızlar yemek sonrasında yiyor. Artık otellerde birkaç çeşit peynir var neyse ki.

Bizde peyniri kahvaltıda , beş çayında simitle, börek içinde, graten yemeklerde, helvada, tatlıda, künefede, ekmek üstünde kızartarak fırında, tostun, kumrunun içinde, gözlemede, meze olarak, salatalarda çeşitli hallerde tüketiyoruz.

İlk peynir, 8000 yıl önce mezopotamyada yapılmış. Eskiden hayvanın işkembesinde, enzimlerle sütün mayalanması sonucu olurmuş.

Protein ve kalsiyum açısından zengin peynir, her yerde sevilen bir lezzet. Tabii bazı insanlar, hele küçük çocuklar  bazen peynir yemeği sevmiyorlar. Zamanla insanların damak tadı da değişebiliyor; ara ara farklı peynirleri denemelerini tavsiye ederim, belki sevecekleri bir lezzet ile karşılaşabilirler.

Çocuklara da, farklı sunumlar veya kesimler ile alıştırmayı deneyebilirsiniz.

Ben bugün size, kendi icad ettiğim bir meze tarifi vereceğim.Bakalım beğenecek misiniz?

Hazırlanışı 5 dakika

Malzemeler:

250 g beyaz peynir

1/2 kavanoz Huli hanım tarhana sosu (bakınız https://hulisfunnyfoodadventure.com/gurbette-tarhana-corbasi-ozlenirse-ne-olur/)

1 kahve fincanı zeytinyağı

Pul biber

Yapılışı:

Peyniri çatalla ezip tarhana sosu, pul biber ve zeytinyağı ile karıştırıyorsunuz. Meze sofrasında harika oluyor.

İsterseniz de sosu ısıtıp sıcakken peynirle karıştırın kızarmış ekmek ile yiyin o da harika oluyor. Afiyet olsun!

“Beyaz peyniri böyle yememişsinizdir!” için bir yorum

  1. Peyniri cok severim..nasil omursa olsun coktan tercihim olur..
    Tarhana degisik bir fikir denemeli👍🏿
    Sevgilerimle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir