Bezelyeli pilav

Geçenlerde yazdan dondurduğum bezelyelerden, pilav üstü kıymalı bezelye yaptım, yerken de kulaklarımda duyar gibi oldum bir zamanlar bana söylenen sözleri…”Tabağında tek bir pirinç tanesi kalmasın” derdi babam; aç çocukları düşündüm de , bir çocuğun umut ve umutsuzluklarını yazmak istedim size :

Somali’de bir çocuk?

Çölün kırmızı kumlarında bir küçük kulübede yaşayan, zayıf mı zayıf karnı kemiklerine yapışmış bir kadın…memesinde bir bebe, dizinde iki küçük çocuk, sırtında bağlı başka bir bebek. Haftada bir gelen yiyecek kamyonunu umut içinde bekliyor…çocuklarını bir kaşık bile olsa bir yemek yedirebilmek umuduyla.

Dizindeki çocukların büyüğü 8 yaşlarında. Yüzü çamur içinde, gözler yerinden fırtlamış bembeyaz, hem korku  hem de ümit ile bakıyor uzaklara. Karnı şiş ama her yanı bir deri bir kemik. Korkuyor ya bugün kamyon gelmezse diye açlıktan kafası karışık net hatırlamıyor, en son ne zaman yemek yemişti? Küçük kardeşiyle paylaşarak bir dilim kuru ekmeği bandırmıştı önüne konan kasenin dibindeki suyu kalan yemeğe. O gün dünyanın en mutlu çocuğu oydu.

Bugün aklına geldikçe o tokluk hatırası ümitleniyor yine. Kamyon geldiğinde tüm köy ahalisi meydanda kurulan geçici mutfakta kamyonun önünde saatler süren kuyruğa girecekler. Şanslı iseler onlara sıra geldiğinde tencerelerin içindekiler bitmemiş olacak ve sıcak birkaç kaşık kursaklarına girecek. Şanslı değiller ise ne olacak? Umutları yıkılacak; açlık tüm acımasızlığı ile içlerini kemirecek. Bacaklarının üzerinde duracak güçleri kalmayacak. Hafiften başlayan baş dönmeleri artacak ve yere yuvarlanacak belki de? Geçen gün yan klubedeki yaşıtı aynı kabusu yaşadı ya..cansız bedeni bir çukurda şimdi!

Yok yok acele etmeyin hepinize yetecek kadar yemek var diyor o ses! Gerçek mi hayal mi bu duyduğu? Ayırt edemiyor artık… gözlerini kapatıyor uzanıyor sıcak kızıl kumların üzerine. Kavurucu sıcağa rağmen artık terleyecek sıvı kalmamış yorgun bedeninde. Bir vahada şu an…! Yemyeşil ağaçların gölgesinde, berrak bir gölün yanında yatıyor. Karnı şişmiş çok yemekten, ağzında az önce yediği kuskusun tadı…Hafif bir rüzgar vücudunu okşuyor ve yavaşça kendini bırakıyor uykunun ellerine.

Acı bir fren sesi ile uyanıyor kamyonun önüne kapışmaca için koşuşan çocukları ezmemek için basıyor frene şöför!

O da kalkıyor yattığı sıcak kumlardan; dizlerinde kalan son derman ile ilerlemeye çalışıyor çoktan uzayan kuyruğa. Başarabilecek mi acaba? Bir korku, bir umut atıyor sürükleyerek adımlarını, elinde toprak kabı. Dakikalar saatlere uzuyor ve sıra ona geliyor. Ümit ile uzatıyor kabını elindeki kepçeyle aynı hareketi kimbilir kaçıncı kez tekrarlamaktan yorulmuş kendilerine hiç benzemeyen kızıl sakallı beyaz tenli adama. Kepçe bir kez daha büyük tencerenin içine doğru yolculuğa başlıyor. İniyor iniyor derinlere… çocuğun kalbi heyecan ile çarpıyor. Tınnn sesi metal metale sürtüyor… bir tınnn daha öbür eli ile tencerenin bir kenarını havaya dikmiş kızıl sakallı adam.  Kepçe tekrar yükselişe geçiyor…çocuğun kalbi durmak üzere, tüm nefesini tutmuş bekliyor! Kepçe yükseklerden bir uçan uzay cismi gibi süzülerek alçalıyor ve çocuğun elindeki toprak kaba sürtüüyor metal , bu sefer çıkan ses bir tınlama değil tak..toprak kap çatlıyor ortadan…kepçeden dökülen az miktar çorba dökülüyor yere. Çocuk üzerine sıvaşan çorbadan kalanları iştahla yalıyor, bir sonraki kamyonun gelmesine bir hafta var, artık komşu klübedeki arkadaşı çukurda onu bekliyor.

Siz siz olun çocuklar tabağınızda tek bir pirinç tanesi bile kalmasın yine de! Yiyebileceğiniz miktarda alın ve bitirin. Herşeyin çoğu zarar azı karar!

Gelelim tarifimize:

Hazırlama süresi 15 dakika bezelye, 15 dakika pilav

Pişirme süresi düdüklüde 20 dakika bezelye, 20 dakika pilav

Malzemeler:

1/2 kg ayıklanmış bezelye

1 soğan ve 1 domates rendesi

1 adet yağ biberi küçük doğranmış

250 g kıyma

2 bardak pirinç

5 bardak kaynar su

1 su bardağı zeytinyağı

1+1 tatlı kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

Yapılışı:

1/2 bardak zeytinyağını düdüklü tencereye koyup oacağı açın. Rende soğanı kırmızı yağ biberini ve kıymayı sırayla ekleyerek kavurun, domates rendesini, bezelyeyi, 1 kaşık tuz ve karabiberi ekleyin. Karıştırıp 2 bardak suyu ilave edin. Düdüklü tencerenin kapağını kapatıp önce harlı ateşte ötünce 15 dakika kısık ateşte pişirin.

Bezelye pişerken yayvan bir tencereye 1/2 bardak yağı koyup kızdırın. Yıkanıp süzülmüş pirinçleri ekleyip kavurun. 3 bardak suyu ve tuzunu ekleyip kapağını kapatın, arada bir karıştırarak kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. Altını söndürüp bir kağıt havluyu kağağın altına koyup demlenmeye bırakın.

Tabaklara pilav üstüne bezelye koyarak sıcak servis yapın. Afiyet olsun!

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir