Bici bici leblebici

 

Ben ilkokula giderken okulun kapısında şekerli leblebi tozu satılırdı. Amca ondan küçük bir kürek ile alır gazeteden yapılma külaha doldururdu. Ben o tadı çok severdim. Bazen de üstü pembe, sarı, beyaz şeker kaplı leblebi de alırdım.

Geçen gün ayva tatlısı yaptım. Onun tarifini de yakında vereceğim. Ayvaları tencereden alınca dibinde kalan şerbetin rengi ve kıvamı öyle güzeldi ki ben de dökmeye kıyamadım.

Atıştırmalık ne yapayım da değerlendireyim derken elde olan malzemelerden müsli koymaya karar verdim.Biraz zencefil tozu koydum. O da yetmedi leblebiler gözüme çarptı kavanozda, onları da eklemek fikri değişik olur diye düşündüm. Sonuçta leblebi ve şeker nostaljik ikilisi yeniden sahne almaya başladı.

Ocağın altını açtım karamel rengi alana ve iyice koyulaşana kadar kaynattığım bu karışımı yakmadan arada karıştırarak pişirdim. Sonra yağ kağıdı serili tepsiye döktüm. Yarım limon ile üstlerine bastırarak eşit kalınlıkta olacak şekilde yaydım. Soğuyunca kırıp kavanozlara koydum. Evde canımız abur cubur istediğinde kıtır kıtır yiyoruz. Ambalajlı gıdalardan daha sağlıklı olsa gerek. Nasıl beğendiniz mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir