Bir buket patlıcan

Çoktandır özel yemek yapmadığım için sizleri de ihmal ettim galiba, bugün size kuru patlıcan dolması tarifi vermek istiyorum.

Patlıcan mevsimi olmasa da yazdan kurutulmuş patlıcanlar çok pratik.

Hikayemiz 1 kilo patlıcanın fabrika kapısından içeri girmesi ile başlamış. Zavallılar gezmeye geldiklerini sanmışlar. Başı boneli beyaz önlüklü, eldivenli insanlar onları avuçlarının içine almış, önce yıkamış sonra birbir yapraklarını koparmışlar. Derken koca bir bıçak kafalarını uçurmuş, kalan cansız gövdeyi de ortadan ikiye bölmüş. Bir başka alet bedenlerinin içini oymuş. Ve güneşin altında kurumaya bırakılmışlar bir hafta boyunca. Daha sonra paketlenmişler, etiketlenmişler ve dağıtım kamyonunda bulmuşlar kendilerini.

Bir marketin raflarına yerleştirilmişler. Her bir müşterinin sepetinde başka başka evlere yol almışlar. Bu müşterilerden birisi de Huli Hanım imiş. Huli Hanımın sepetinde eve gelen patlıcanlar kiler dolabında kış uykusuna yatmışlar. Günlerden bir gün Huli Hanım onları uyandırmış. Bir tencere suyun içinde yumuşayıncaya kadar kaynatmış. Aaa yeniden canlandık demiş bir patlıcan, diğeri de cildim yeniden elastik oldu, ben de ben de yumuşacık oldu tenim demiş bir diğeri.

Huli Hanım kilerdeki diğer malzemelere, hazırlanın patlıcanlarla buluşmanız var demiş.

Doğranmış soğanlar bu güzel buluşmanın heyecanı ile yağın içinde zıp zıp zıplamışlar onlara bulgurlar eşlik etmiş. Makyajlarını sumak,nane, pul biber, salça, nar ekşisi ve tuz ile yapmışlar.

Ve buluşma anı gelmiş. Süslenmiş malzemeleri patlıcanlar kucaklamış. Hep birlikte bir tencerede dans etmişler. Tamamen pişince bir tabağa geçip dinlenmişler. Huli Hanım onları salata yapraklarıyla süslemiş ve davet sofrasının baş köşesinde bir çiçek gibi yerlerini almışlar.

Herbiri bir misafirin midesine yolculuğa başlamış, yiyen memnun, yenilen memnun bu masal da burada bitmiş.

 

Hazırlama süresi 40 dakika

Pişirme süresi 40 dakika

Malzemeler:

1 paket kuru patlıcan

2 soğan rendelenmiş

1 bardak iri bulgur

2 çorba kaşığı sumak

1 çorba kaşığı pul biber, nane ve salça

5 çorba kaşığı nar ekşisi

1/2 bardak zeytinyağı

2 bardak su

İçi dolu dolmaları pişirmek için 1 bardak su

Kuru patlıcanları haşlamak için 3 bardak su

Yapılışı:

Haşladığınız patlıcanları süzüp soğumaya bırakın. Bir tencerede soğanı ve bulguru yağda kavurun salça ve diğer malzemeleri ekleyin 2 bardak su ilave edip pişirin. Pişmiş dolma içi ile haşlanmış kuru patlıcanları doldurun. Bir tencereye yan yana dizip üzerlerine bir tabak kapatın. 1 bardak su ilavesi ile pişirin. Soğuk ya da sıcak dilediğiniz gibi süsleyerek servis yapın Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir