Biraz ilgi ve sevgi yeterli!

Tüm canlıların çeşitli ihtiyaçları vardır. Açlığını giderme, gelişip serpilmesine yarayacak besinler yeme, tehlikelerden korunma, sığınma, acınma , şefkat görme, bağlanma ait olma, sahiplenme ve sahiplenildiğini hissetme, duygularının beslenmesi, sevme sevilme, güvende hissetme, ait olma, gurur duyma, huzurlu olma ve geleceğe güvenle bakma….
Bunları sanırım dönem dönem biz insanlar zaman zaman yaşamımızın değişik dönemlerinde az ya da çok hissetmişizdir.
Peki hiç düşündünüz mü bir bitki ya da bir hayvan için durum farklı mı diye?

Bence değil…gelin hikayemize birlikte bakalım!

Vakti zamanında bir mahallede bir batında bir dişiden 8 yavru köpek dünyaya gelmiş. Kahramanımız , adı Çomi, 8. Sırada doğan yavruymuş. Kardeşlerine göre daha çelimsiz, daha korunmaya muhtaç…anasının memesini emebilmek için kendine kalan süte erişebilmek için zor mücadeleler vermiş! Günler haftalar geçmiş bir şekilde büyümüş etrafta bir çalılığı kendine mesken edinmiş. Çöp tenekelerini karıştırıp, yerlerdeki yiyecek kırıntılarını yalayarak yaşam mücadelesi vermiş. Bir gün bir adam arabasıyla işine giderken Çomi’yi görmüş. Köpecik boş bir ambalaj torbasının içini yalamaya çalışıyormuş. Adam durmuş, her zaman bagajında taşıdığı yem paketini almış ve Çomi’nin önüne dökmüş. Birden nereden geldiği belli olmayan bir sürü köpek çıkmış hepsi aynı mamayı kapışmaya başlamışlar. Adam bu duruma üzülmüş ama yapabileceği bir şey yokmuş. Aslında kızı bir köpek istiyormuş ama adam o sorumluluğu göze alamıyormuş. Hem köpek alacak olsa Çomi gibi pis, bakımsız bir başıboş hayvan yerine gidip petshoptan güzel bir köpek alırım demiş ve basmış gaza gitmiş.

Zavallı Çomicik kah orada kah burada yaşamını sürdürürken bir gün bir sitede bir pembe evin bahçesine girmiş. Bahçede çiçekleri sulayan bir erkek çocuğu arkasını dönünce gözgöze gelmişler. Çomi önce korkmuş kaçacak gibi olmuş, ama çocuk o kadar duygulu gözlerle ona bakıyormuş ki Çomi yavaşça sokulmuş ve çocuk onun o çamurlu başını sevgiyle okşamaya başlamış. Bahçede ölen köpeğinin kulübesi ve yemek tasları varmış, hayvana su ve yemek vermiş. Çomi çok mutlu olmuş ve ümitlenmiş acaba beni sahiplenip sever mi yoksa hevesini alıp atar mı başından diye düşünmüş. Lakin çocuk gerçekten Çomi’yi sevmiş onu yıkamış, taramış bir cins köpek kadar güzel ve alımlı olmasa bile onu olduğu gibi kabullenmiş. Aile de mutluymuş çünkü eve yeni bir can, yeni bir neşe, çocuklarına bir sorumluluk duygusu ve neşe gelmiş.

Bir gün lapa lapa kar yağarken baba üst katın penceresinden manzarayı seyrediyormuş. Çomi sıcak kulübesinde korunmada huzurlu bir şekilde uyuyor, oğlu bir an önce kar dinsin de çıkıp bahçede kardan adam yapayım, Çomi ile oynayayım diye sabırsızlanıyormuş…baba çok mutlu ve gururluymuş, iyi iş başardık diye sevgiyle gülümsemiş!

Evet sevgili okurlarım bugün dünya hayvanları koruma günü. Siz de çevrenizdekilere güzel duygular yaratmak ve bir canlıyı himayenize almak isterseniz muhakkak ki bir can yoldaşı karşınıza çıkacaktır. Yukarıdaki ihtiyaçlarına çare olmak için tek gereken şey biraz ilgi ve sevgi…ne dersiniz?

Tüm ihtiyaçlarınızın karşılanması dileğiyle!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir