Bodrum rüyası ve kabusu

“Zihin… Tam özgürlük alanı.” benim zihnimde de kişiler, mekanlar, lezzetler, sözler, görüntüler, sesler, dokunuşlar, kokular, peş peşe diziliyor farklı biçimlerde… mesela dün geceye gidelim! Hikayemiz bir hayal içeceği hazırlamak üzere toplanan üç ailenin hikayesi, hikayemizin adı : Bodrum rüyası ve kabusu.

Bir varmış bir yokmuş çok uzak diyarlardan birinde  baklavalı bir büyücü yaşarmış. Bu büyücü öyle bir içecek hazırlarmış ki içenler mutlu olur, güzel hayaller görür, neşelenir coşarlarmış. İşte böylesi bir akşamda Huli Hanımın balkonunda üç aile toplanmış.

Baklavalı büyücü iksirlerini getirmiş ve başlamışlar hazırlamaya, tabii ki hayallerinde! Hayal bu ya içecek şişeler dolusu olmuş, yaptıkça tatmışlar, kuzular gibi sarmalamışlar şişeleri, zıbınlar giydirip kucaklamışlar, tükendikçe su katmışlar çoğalmış içecek renkten renge bürünerek, buz üreticisi adam  her tarafı buza boğmuş öyle ki içecek bile buz olmuş kristal kristal parlamış…

Baklavalı büyücü sazını almış eline bir türkü tutturmuş içli sesiyle…dinleyenler başlamışlar danslara kimi küba figürleri, kimi papua yeni gine dansları, kimi  memleket oynamaları , eğlence almış gitmiş!

Yenilen yemekler arasında Huli Hanımın icadı olan bir yiyeceği tatmışlar ve sırayla tahminlerde bulunmuşlar içinde ne var diye şakacı kadın yiyeceğe bir isim bulmuş: Bodrum rüyası ve hemen gitmiş mutfağa , şakacı ya, buna alternatif bir yiyecek hazırlamış: Bodrum kabusu diye!

Bodrum kabusu

Kabus istemem rüyalarımı bozmayın diyenler için, tarifi birazdan vereceğim. Ama bu geceden hayallerimizde kalan: sıcak bir dostluk, masum bir neşe, mutlu bir birliktelik, yadedilen geçmiş anılar (rahmetlik olan anneanneler, anneler, hepsini saygıyla anıyoruz) işte bunların tarifini yapmak zor sadece yaşayan bilir.

Gelelim Bodrum rüyasının tarifine:

Hazırlama süresi 30 dakika

Bekletme süresi 4 saat

Malzemeler:

1 su bardağı dolusu  yeşil kırma zeytin

1/2 su bardağı iç ceviz

1 avuç tane karabiber

1/2 paket kurutulmuş bodrum mandalini gevreği

1 limonun suyu

2 defne yaprağı

1 su bardağı sızma zeytinyağı

Yapılışı:

Zeytinin çekirdeklerini çıkarıp doğrayın. Cevizleri ve kurutulmuş bodrum mandalinalarını elinizle küçük parçalara bölün.Kalan malzemleri de ilave edip ağzı kapalı bir kavanozda en az 4 saat buzdolabında bekletin. Kızarmış ekmek ile kıtır kıtır servis yapın. Afiyet olsun!

“Bodrum rüyası ve kabusu” için bir yorum

  1. BU HARİKA AKŞAMI BIZIMLE PAYLAŞTINIZ, RÜYA GİBİ BİR AKŞAM. SABAH UYANDIĞIMIZDA TADI HÂLÂ DAMAKLARIMIZDA VE TATLI BİR TEBSSÜM DUDAKLARIMIZDA. AKŞAMDAN KALMA ESPIRILERI ANIP GÜLÜYORUZ.ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir