Bursa İnkaya’nın kırmızı göbekli bobosu (fasulyesi)

Bursa’nın tarihi İnkaya çınarı: O bir sembol, o yaşayan en yaşlı çınar, o bir anıt… dere şırıltısında upuzun kolları her yönde kucaklayıp gelen ziyaretçileri yaz sıcağında ürperten bir serinlik ve gölge yapıyor. Oradan Bursa ya tepeden bakarken her gidişimde üzülerek izliyorum gitgide yok olan yeşil Bursa yı. Betonlaşan kent her ne kadar üzücü bir görüntü yaratsa da o çınar meydan okuyor hala bu yozlaşmaya. Çok güzel tanıtmış yeşil Bursa dergisinin değerli yazarı Sn Fevzi ŞEN “GEZİNİZ BURSA’DA, DİNLENİNİZ İNKAYA’DA…”yazısında köyü tarihini, doğal kaynaklarını, sosyal yapısını okumanızı tavsiye ederim.

http://www.yesilbursadergisi.com/yazar/geziniz-bursada-dinleniniz-inkayada-768.html

Ama inkaya’nın  çınarı kadar güzel bir de kırmızı göbekli fasulyesi var. Bizim 26 yıldır birlikte çalıştığımız, ailece görüştüğümüz gurme dostumuz Burhan ve mükemmel yemekler yapan sevgili eşi Nilgün her yıl İnkaya dan özel olarak alıyorlar bize de bu fasulyeyi. İri taneli, kırmızı göbekli, şekerli tadı olan çok özel bir fasulye bu. Ben derin dondurucuya koyuyorum ve kış boyu yiyeceğimiz miktarı taze taze pişiriyorum.

Çocukken annemin bize pişirdiği ve asker yemeği diye adlandırdığımız fasulyenin tadı geliyor aklıma her sofraya koyuşumda bu yemeği. Ağabeyim ve ben asker yemeğine bayılırdık. Fasulye tanelerine “bobo” derdim ben ve kim daha çok tane yiyecek diye yarışırdık sofrada.

Gelelim bobonun hazırlanışına,

Malzemeler:

1/2 kg inkaya fasulyesi yıkanıp süzülmüş

100 g pastırma küçük parçalara kesilmiş

1 iri soğan rendelenmiş

1 teperleme çorba kaşığı salça

100 g tereyağ

1 silme tatlı kaşığı tuz

1 silme tatlı kaşığı pul biber (  acı sevmiyorsanız siz eklemeyin)

Sıcak su

Yapılışı:

Düdüklü tencerede tereyağını eritip içine rendelenmiş soğanı ekliyorum, biraz sönünce salçayı ekleyip karıştırıyorum. Sırasıyla tuz, pul biber, pastırmayı ilave ediyorum. Sonra da fasulyeleri ve onların hizasına kadar da sıcak suyu ekleyip düdüklünün kapağını kapatıyorum. Sert ateşte düdük ötüp buhar çıkartınca ocağın altını kısıp düdüğü de indirip 45 dk pişiriyorum. Buharı çıkınca düdüğü kaldırıp kapağı açıyorum ve güzelim boboları tabağa alıyorum.

Yanına da bir güzel pilav ve turşu koydunuz mu buyrun size asker yemeği! Bakalım kim daha çok tane yiyecek sofrada…

 

 

“Bursa İnkaya’nın kırmızı göbekli bobosu (fasulyesi)” için 2 yorum

  1. “Yazınızı okuyunca aklıma geldi:
    5 yaşındaki torunum Mercan geçen gün çok komik bir şey söyledi gene …
    “Öğleyin ne yediniz okulda?” diye sordum,
    “Taze fasulye” dedi, (kışın taze fasulye olmaz diye düşünerek) “yeşil mi?” diye sordum. “hayır, oval, hem de ten renginde !” dedi.
    Yani kuru fasulye yemişler 🙂

  2. Hülyacığım ellerine sağlık,Afiyetler olsun.Ömrümüz oldukça bu güzellikleri paylaşalım.Yemeklerin ve yazıların bizi nerelere götürüyor bilsen…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir