Büyükbabamlardaki bayramlar

Bundan yıllar önce büyükbabam, bir bayram günü Tamti ile bana, kocaman bir kutuda, sökülüp takılabilen , hem de çeşitli modeller yapılabilen, tahta bir ev hediye etmişti.

O zamanlar Türkiye’de o tür oyuncaklar olmadığından, sanırım iskandinav ülkelerinden ithal bir oyuncaktı. Ne çok oynardık biz o evle, söküp söküp yeniden monte ederdik. Uzun tahtalar, uçları birbirine geçecek şekilde tasarlanmıştı. Beyaz pencereler, minik karelere bölünmüş camlar şeklindeydi. Çatı kırmızı ve üstünde de bacası vardı.

Ah o bayramlar, annem gece gündüz bayrama yetiştirmeye, kendi elleriyle dikerek hazırlardı kıyafetlerimizi!
Sabah erkenden kalkılıp bayramlıklar giyilir, hele yeni pabuçlar, geceden başucuna misafir edilen, ayağa geçirilirdi. El öpme sırasında, avucumuza sıkıştırılan ya da kumaş mendil ile verilen paraları, sevincimizi belli etmemeye çalışarak alır, sonra bir kuytu köşede heyecanla hasılatı sayardık!
Büyükbabamlarda da halalar, amca, büyük halalar, babaanne ve dededen gelenlerle dünyayı alabileceğimizi düşlerdik.
Babaannemin hazırladığı harika yemekler, tek tek sofrada yerini alırdı. Boyum sofraya yetişsin diye benim altıma, halı kaplı kocaman bir minder konurdu ve önce çocuklara, sonra sofradaki en yaşlı kişiye, sonra kadınlara ve en son da erkeklere yemekler servis yapılırdı.
Yemek sonrası amcam, maşraba ile herkese yetişsin diye harika bir kahve yaparken, sofra toplanır bulaşıklar elde yıkanır, o sırada da büyükbabam ud ya da kemençesi veya tamburu ile müzik dinletisine başlardı.
Özlüyorum o günleri, şefkat, saygı, sevgi dolu o buluşmaları. O evi dolduranlardan çok azı hayatta şimdi: Allah tümüne rahmet kalanlara da sağlıklı nice bayramlar göstersin sevdikleriyle.

Bugün size o günlerden hatıra rus salatasının tarifini vermek istiyorum.

Hazırlama süresi 1 saat

Malzemeler

1 büyük patates
1 havuç
250 g bezelye
2-3 kornişon turşu
150 g salam
2 yumurtanın sarısı
1 limon suyu, tuz
1 su bardağı zeytinyağı

Yapılışı

Sebzeler ayrı ayrı haşlanır, küp küp kesilir. Turşular ve salamlar minik minik dilimlenir. Tümü birbiriyle harmanlanır. Mayonezi için yumurtalar çırpılırken yağ sicim gibi akıtılır ve kıvamını alınca limon suyu da eklenerek iyice sabırla çırpılır. Elde edilen mayonez, diğer malzeme ile karıştırılır ve bir servis tabağına yayılıp üstü süslenerek buzdolabında biraz soğutulur ve afiyetle yenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir