Carmen ile Eftalya Huliana’nın Bezelye Favasını Anlatıyor

Bezelye favası

Suya vuran pembelikler gitgide yerini koyu bir laciverte terketmeye başlamıştır. Çan sesleri sessizliği bozar. Karanlıklar içinde ağaçların sallanan dallarındaki yaprakları arasından taa tepede bir bina tüm ihtişamı ile durmaktadır. Adanın yüzlerce yıllık geçmişine tanıklık eden bu bina birçok hıristiyan din adamı yetiştirmiş bir okuldur.  Ruhban okulunun bekçisi Yorgo ve karısı Elena’dan doğma Eftalya, işte tam o saatlerde dünyaya gelmiştir.

Eftalya

Eftalya dünyalar güzeli bir kızdır. Sırma sarı saçları taa bebekliğinden beri bukleler halinde, alnından zülüfler şeklinde yanaklarına sarkar. O yanaklar, Heybeliada nın temiz havası ve Elenanın harika yemekleri ve  Yorgo babanın şefkati sayesinde hep al al olmuştur.

Eftalya büyür serpilir, kültürlü anadili rumca ve türkçe dışında italyanca,ispanyolca, fransızca, romence ve ingilizceyi iyi derecede bilen, piyano çalan ve güzel sesi ile aryalar söyleyen, hoş bir genç hanımdır artık. Adadaki genç deniz lisesi öğrencilerinin, aklını başından alan Eftalya, mağrur büyülü bakışları ile uzaklara dalar hep.

Elena ana Yorgo ile yıllardır hayat arkadaşı olmuş, Yorgo’nun sayısız maceralarında onu hiç yalnız bırakmamıştır. Elena ana, çok ta güzel mezeler yapar. Bir yiyen müptelası olur adeta.

Carmen

Carmen, Seferad bir ailenin kızı olarak İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Gittiği kapitülasyonlar döneminden kalma fransız Sainte-Cybella okulunun zeki öğrencilerinden birisidir. Okuldaki en iyi arkadaşı Eftalya’dır. Yazları annesi Offelia ve babası Jacop Heybeliada’da kiraladıkları yaşlıca ermeni bir hanımın pansiyonunun bahçesinde, eşi dostu davet edip, harika sofralar kurarak geleneksel yemeklerini ikram ederler.

Eftalya ve Carmen de yaz boyu birbirinden ayrılmadan, kışın okulda yazın adada, iki kız kardeş gibi büyürler. En sevdikleri şey ise akşamları küçüktura doğru, çam ağaçlarının genzi saran kokuları eşliğinde, kısa yürüyüşler yapmaktır. Hafif bir meltem tenlerini okşarken suya vuran yakamozlara bakarak  birlikte hayallere dalarlar.

Bir gün, işte bu hayallerden birinde Bizans döneminin Konstantinopolis’inde yaşayan Huliana ile arkadaş olurlar.

Huliana

Huliana’nın çok uzak diyarlarda yaşayan bir kabilenin mensubu olduğunu kurgulamışlardır. Deniz seferlerinde, korsanlar tarafından köle alınan babası, özgürlüğünden hiç vaz geçmemiş, çok çalışmış, cesareti ile zehirli bir yılanın Jüstinyen’i  sokmasına engel olduğu için özgürlüğü bağışlanmıştır. Karısını  erken yaşta kaybeden babası, kabile geleneklerini kızına aktarmıştır. Bu sayede Huliana herşeye bir çözüm bulur.

İki kız arkadaş, bu hayallerini bir günlüğe not almaya başlamışlardır. Artık her yaptıkları şeyde Huliana vardır. Huliana ‘nın yemekleri, Hulia’nın masalları şeklinde sürüp giden bu hayaller ile gerçekler birbirinden ayırt edilemez hale gelmiştir.

Bir gün Elena nın yaptığı bir mezeyi Huliana’nın tarifi şeklinde günlüklerine şöyle kayıt ederler: Huliana’nın bezelye favası

Haydi şimdi bizde bu güzelim mezenin nasıl yapıldığına bir göz atalım:

Hazırlama süresi: 50 dakika

Pişirme  süresi: 30 dakika

Malzemeler:

1 kilo taneli bezelye

1 soğan

3 diş sarımsak

1 demet dereotu

1 limon

1/2 su bardağı zeytinyağı

1 kesme şeker

1 tatlı kaşığı tuz

Süslemek için cherry domates

Yapılışı:

Ayıklanıp yıkanan bezelyeler düdüklü tencereye konur soğan ve sarımsak ilave edilir. 1 kesme şeker ve tuz konur kapağı kapatılıp önce yüksek ateşte, düdük öttükten sonra kısık ateşte 30 dakika pişirilir. Soğuyunca kapağı açılır. Blendırdan geçirilip püre haline getirilir. İçine 1 limonun suyu, zeytinyağı ve ince doğranmış bir demet dereotu karıştırılır. Buzdolabında yemeden önce en az 5-6 saat bekletilir. Afiyet olsun.

Bu öyküdeki seramik bebeği almak isterseniz aşağıdaki adresi ziyaret edin

https://hulisfunnyfoodadventure.com/urun-kategori/seramik-bebekler/

 

“Carmen ile Eftalya Huliana’nın Bezelye Favasını Anlatıyor” için 2 yorum

  1. Çok güzel bir hikaye eşliğinde , leziz bir tarif 😋 İlk fırsatta deneyeceğim 😊

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir