Dalgan Köfte

Dalgan köfte

Ege turunun son günlerinde olan Pıtır ve Pıtırcık Aydın civarında ilginç bir köfte keşfettiler.

Pıtır arkadaşı Ali ile oynarken çalılar arasına kaçan topunu almaya elini uzatınca ayyy diye bağırmaya başladı, eli çok yanıyordu … ne olduğunu anlayamadı. Ali başladı gülmeye ısırgan otunu mu elledin?

Hemen Ali’nin yakındaki evine gittiler elini soğuk suya tuttular, ehh biraz yanması azaldı… Ali’nin annesi Çiğdem de masaya oturmuş bir demet ot önünde ayıklıyordu. Pıtır baktı kadının elinde eldivenler vardı. Çiğdem Hanım oğlum ne oldu neyin var deyince olayı anlattılar , Pıtır bir daha ısırgan otu lafını bile duymak istemiyordu ve de yemek hazırlayan Çiğdem Hanıma hayretle bakıyordu. Şimdi bu otun yemeğini yiyince sizin mideniz de yanıp kaşınırsa ne olacak diye sormadan edemedi.

Çiğdem hanım anlattı bu ot çiğken dikenine değmeyeceksin ama pişince sorun yok , üstelik te çok faydalı biz bunun çorbasını , salatasını, köftesini…yaparız derken Ali lafı annesinin ağzından aldı: Annneee bize Dalgan Köftesi mi yapıyorsun yoksa yaşasın! diye el çırptı.

Başladılar ikisi birlikte Çiğdem hanımı izlemeye.Elinde eldivenlerle otları ayıklayan Çiğdem hanım bunları yıkayıp sirkeli suda bekletti. Sonra da diğer malzemeleri hazırlayıp başladı yoğurmaya…

Tavada kızaran köftelerin kokusu iyice acıkan iki kafadarın aklını başından aldı. Ç.iğdem hanım hemen onlara bir tabağa koyup ikram etti yanında da ayran ile bayıla bayıla yediler. Kalan köftelerden de paket yaparak Pıtırcık ta yesin diye yolladı. Pıtır o gün yaşadığı acıları bu güzel köfteyi yiyince çoktan unutmuştu bile…

Merak mı ettiniz işte size dalgan köftesinin tarifi. Aydın da hem dalgan köftesi hem de tüm tavaya yayılarak pişirilen dalgan döndermesi çok meşhurdur.Yerken üstüne sarımsaklı yoğurt ve biberli yağ gezdirilir.

Hazırlama süresi: 50 dakika
Malzemeler:

1/2 kg ısırgan otu

1 demet taze soğan

1 pırasa

3 yumurta

1 çay bardağı un

1 tatlı kaşığı tuz

Kızartmak için zeytinyağı

Yapılışı:

Tüm sebzeler ayıklanıp yıkandıktan sonra ince ince doğranır. Kalan malzeme de katılarak yoğrulur ve yumuşak bir hamur elde edilir. Parçalar elde köfte biçimi verilerek kızgın yağda önlü arkalı pişirilir.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir