Dijital pizza masalı

Evet sevgili okurum bu yazı yarışmamızın bir diğer kazananı olan değerli arkadaşım Zehra Hanıma yönelik. Kendisi ödül olarak Huli hanımdan üniversite son sınıftaki oğlu Eren için bir masal istedi, bakalım masalımızı ve tarifimizi beğenecek misiniz?

Bir varmış bir yokmuş güzel bir ülkede iki büyük şehir varmış. Birinde üniversitede okuyan bir delikanlı varmış. Diğer şehirde de oğlunu çok seven bir anacık varmış. Delikanlı okumuş okumuş son sınıfa gelmiş ve iş aramaya başlamış. Ama aklında öyle bir iş varmış ki kimse böyle bir şey duymamış. Fikri şuymuş: insanlar yeteri kadar sağlıklı beslenmiyor, spor yapmıyor, öyle bir şey yapmalıyım ki yemek yapmak için harcadıkları vakitte spor yapsınlar, yemekleri de robotlar yapsın diye hayal ediyormuş…

Ama bu işin olabilmesi için Huli hanımın gizli tarifine ihtiyaç varmış. Çünkü akıllı robotlar öyle her olur olmaz yemeği pişirmeyi kabul etmiyorlarmış. Delikanlının anacığı Huli hanıma bir mektup yazmış: ” aman Huli hanım, canım Huli hanım, benim oğulcağızım düzenli ,planlı  kibar ve yardimsever bir çocuktur. Lütfen ona yardımcı olun. “Yemekleri özene bezene yapan ve tariflerini paylaşan Huli hanım başta bu işe çok sıcak bakmamış. Ama bir taraftan da fikir merakını cezbetmiş. Üstelik anacık onun çok eski ve vefalı bir dostuymuş hatta çocukları küçücükken her hafta biraraya gelirler güzel paylaşımlarda bulunurlarmış.

Bir şartla tarifi veririm demiş: bu cesur ve yiğit genç adamın madem olağan üstü sezgileri var, bir takım gerçekleri görüyor o zaman mutfakta dijital dönüşümü gerçekleştirecek bir yol haritası hazırlasın. Ülkenin 211 noktasına  her 920 kişiden birini sağlığına kavuşturacak bir proje yapmayı kabul ederse tarifi veririm demiş.

Monoton bir yaşamı sevmeyen delikanlıya bu fikir çok cazip gelmiş. Hem yeni yerler görecek, hem spor ile ilgilenen insan sayısını arttıracak hem de insanlara dengeli beslenmelerini sağlayacak yiyecekler sunacakmış bu proje sayesinde. Hemen neşeli ve zeki insanlardan oluşan bir proje ekibi kurmuş ve başlamışlar hummalı bir çalışmaya, öyleki kısa sürede hepsi amacına eren kişiler olmuşlar. Ünleri ülkeyi aşmış dünyaya yayılmış beraberinde de tabii ki Huli hanımın tarifi.

Öyle ki robotlar malzemeleri alıp hazırlayıp pişirip lokantalarda servis ediyorlarmış.

Siz de bu yemeği merak ediyorsanız ilerde robotlarınıza  şu malzemeleri alın:

6 dilim tam buğday ekmeği

1/4 kg temizlenip ince ince doğranmış ıspanak

200 g kaşar peyniri rendesi

6 dilim küçük kesilmiş sucuk

3 yumurta

3 küçük domates

9-10 adet zeytin

İstediğiniz kadar toz kırmızı biber , kekik

Robotlarınız yağ kağıdı serili bir fırın tepsisine ekmek dilimlerini yan yana dizip üzerine sırasıyla ıspanak,  kaşar, sucuk, yumurtayı koysunlar, domates ve zeytin ile süsleyip baharatları serpsinler. Bu pratik ama sağlıklı pizzayı 180 dereceye ayarlanmış fırında 25 dakika pişirsinler.

Masal masal matitas bu masal yakında gerçek olur eren kişi sen bunu bir yere yaz!

İnanmıyorsanız bugün kendisi de çok yaratıcı olan arkadaşım Mustafa K. nın benimle paylaştığı 3D yazıcılar ile hazırlanan yemekler konulu ilginç yazılar için aşağıdaki bağlantıları tıklayabilirsiniz, dijital dönüşüm her yerde yakında sizin de mutfağınıza gelecektir…

http://tr.euronews.com/2017/01/18/yemek-pisirilen-gunler-geride-kaliyor-artik-yemekler-yazicilardan-basilacak

Üstelik bir de Londra da lokanta açılmış

http://mediatrend.mediamarkt.com.tr/yemekleri-3d-yazici-ile-hazirlanan-ilk-restoran-londrada-acildi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir