Dipsiz bir çift göz

@_atakanday_

“Dipsiz bir çift gözün içine baktığınız zaman, o da sizin içinize bakar.”

Bakıyordu Selim… hala bakıyor! Kaç yıl geçti aradan acaba? 15-25? O zamanlar 10 yaşındaydı belki: anlamaya çalışıyordu karşısındakinin söylemek istediklerini tek bir söz söylemeden!

Bakışlar! Bazen neler ifade eder diye düşündü… “iki çift göz karşı karşıya geldi mi yaşanmışlıklar adeta dile gelir, tüm o sessizliğin içinde, sessizce anlatır mutlulukları, kederleri, sitemleri, sevinçleri…sorarlar soruları. Bazen ele verirler saklamak istedikleri duyguları. Bazen umursamaz, duygusuz ya da boş boş. Kimi zaman ise kızgın, hiddetli, sorgularcasına. Kimi zaman da hülyalara dalarcasına.”

Acaba dedi Selim kendi kendine: “Karşınızdaki tanıdık ise daha mı kolaydır daha mı zor  belli olmaz: belki tanıdığınız için bilirim ne düşündüğünü diye olmadık anlamlar algılıyorsunuzdur, belki de kendinizden bile iyi tanıdığınız için hiç zorlanmıyorsunuzdur!”

Ya tanımadık birinin ise o bakışlar diye ürperdi Selim : “Siz hiç yaşadınız mı hiç tanımadığınız birisi ile uzun süre hiç kıpırdamadan gözgöze bakışmayı? Nedir bu bir meydan okuma mı, bir merak mı, bir acıma , takdir? Hangisi? belki de onun gözlerinde eski bir sevgili, bir anı, bir kayıp, bir olay…”

Tahmin etmesi güç diye düşündü Selim ! Karşısındaki şanslı küçücük yaşından beri empati kurabiliyordu Selim…

Kurguladı sonra kafasında Selim: ” Tamamen bir boşluk ve karanlıkta kendiliğinden parlayan iki çift göz, uçuyorlar boşlukta, bir ahenk içinde. Derinde bir vals çalıyor , iki çift göz bir ahenk içinde dans ediyorlar, evet evet bir sağa bir sola salınarak, bazen yakınlaşıp bazen uzaklaşarak…Müzik üst perdeye çıktığında aynı anda yükseliyorlar bir an sükut edip aniden alçalıyorlar ve o dansta karşılıklı bir sevgi, bir meydan okuma, bir anlaşma hepsi an be an yaşanıyor, iki çift gözün yolladığı mesajlarda”

Tekrar gerçeklere döndü Selim ve gözleri ile anlattı karşısındakine:“Dipsiz bir çift gözün içine baktığınız zaman, o da sizin içinize bakar!”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir