Diyet tarifleri: Yulaflı kahvaltı

Evet yaz geliyor ben zayıflıyorum, zayıflama sırlarımı sizinle paylaşmaya söz vermiştim. Bu sabah toplam 22 kiloya ulaştım. 8 ayda kendimi zorlamadan ama kalıcı olarak ve hiç kas kütlesinden kaybetmeden sadece yağlardan.

Belli bir yaşa gelince her türlü sıkıntılar başlıyor, kemik , eklemler ve kas sistemi rahatsızlıkları, mide bağırsak, kalp, karaciğer vesaire vesaire. Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenme şart.

Ben ilk başta ekmeği kestim ve her türlü hamurişi ve nişastalı yiyeceği. Yürüyüşü artırdım. Eylül_ Ocak ayları arası bu şekilde 13 kilo verdim.

Bu dönemde, sabah kahvaltılarımda keyif ile yediğim yulaf ezmesi tarifini, bugün ilk olarak sizin ile paylaşacağım sevgili okurlarım.

Dikkat edilecek şey, her besin grubundan dengeli almak. Sonunda vücudum bu yeni beslenme şekline alıştı ve plato dönemine girdi, kilo vermem yavaşladı, halbuki ben birşeyi aksatmıyordum. Sonra farklı bir diyete geçtim.Şubattan bu yana da 9 kilo daha gitti. Bir sonraki yazılarımda da, şimdilerde devam ettiğim bu diyetin mönülerini paylaşacağım sizin ile.

Gelelim şimdi yulaflı kahvaltımızın tarifine.

Ben evde günlük sütü kaynatarak yoğurt mayalıyorum. Bunu yaparken kaynamış sütten bir bardak alarak bu tarifi yapıyorum.

Hazırlama süresi 10 dk

Dinlendirme süresi 1 gece

Malzemeler:

2/3 kase yulaf ezmesi ben eti lifalif kullanıyorum

1 bardak kaynatılmış sıcak günlük süt

3 kuru kayısı küçük küçük doğranmış

1 tatlı kaşığı kuru üzüm

4 parça kuru ceviz iri kırılmış

Yapılışı:

Bir kavanoza yulaf ezmesi ve kuru meyveleri ceviz hariç koyun, üzerine de kaynar sütü döküp, ılınınca ağzı kapalı şekilde kavanozu buzdolabına koyun. Sabah kaseye boşaltıp, cevizleri ekleyin, isterseniz hurma da koyabilirsiniz, afiyet ile yiyin. Sanki aşure gibi oluyor , o kuru meyveler sıcak sütün içinde şişiyor, yulaflar yumuşuyor . Ben ağzımı şıpırdata şıpırdata yiyorum , neyse ki ölçülü yapıyorum da bitiyor, yoksa dayanamayıp bir kase daha yiyerek, alınan kaloriyi sağlıklı bile olsa arttırma riskim var 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir