Ela ve Çınar’ a yılbaşı hediyesi

Bir varmış bir yokmuş iki küçük ikiz kardeş varmış. Bu kardeşlerden biri miki mouse u öbürü de örümcek adamı çok severlermiş.

Bir gün bizim ikizlerin canı elma çekmiş ama her elmadan farklı bir elma istiyorlarmış. Anne ve babaları ne elma getirdiyse beğenmiyorlarmış. Kırmızı elma , ııı yemem, sarı elma hayır, buldum elma şekeri o da değil, elmalı kek yine miii, ….. derken baba ne yapacağını şaşırmış.Demiş ki en iyisi ben Huli hanıma bir sorayım!

Dere tepe düz gitmiş huliler ülkesine gelmiş. Hemen Huli hanıma gitmiş. Huli hanım bahçede elma ağacının dibinde elma topluyormuş. İkizlerin babası konuyu anlatmış, Huli hanım da bakalım düşünelim bir çare arayalım , buluruz bir çözümünü demiş. En çok ne sever ikiz kardeşler deyince baba biri miki mouse diğeri de örümcek adam demiş. Huli hanım Faydalı Olağanüstü Sunumlar kitabından bir tarif bulmuş. Ama bunun için ikizlerin daha öncesinde yemedikleri elmalardan birer kırmızı elma yemeleri gerekiyormuş.

Baba Huli hanımın bahçesinden iki elma almış, ikiz kardeşlere götürmüş.Olanları anlatmış. Onlar da heyecan ile elmaları hemen yemişler.

Gece uyuduklarında bir rüya görmüşler. Yılbaşı gelmiş onlar da Huli hanımın bahçesindeki elma ağacına tırmanıp oradan elma toplayacaklarmış: aaa sürpriz bu ya ağacın dallarında miki mouse lu ve örümcek adamlı paketlere sarılı elmalar varmış.

Sabah uyandıklarında evdeki çam ağacının altında ne bulmuşlar dersiniz? Huli hanımın onlara yolladığı yılbaşı hediyesini. Bu harika elmalı bir crumble tatlısıymış. Meğerse elmalarını yedikleri için anneleri onlara Huli hanımın yolladığı tarifi hazırlamış ve gökten de üç elma düşmüş. Biri ELa’ nın, biri Çınar’ ın, birisi de Huli hanımın başına bu masal da burada bitmiş.

Gelelim Elmalı crumble tarifine:

 

Malzemeler:

4 elma soyulup ince ince doğranmış

1 çorba kaşığı tarçın

4 tepeleme dolu çorba kaşığı un

5 silme dolu çorba kaşığı toz şeker

4 çorbakaşığı erimiş tereyağı

 

Yapılışı:

Elmaları tarçın ile karıştırıp fırına dayalı bir kabın dibine serin. Ben porsiyonlar halinde olsun diye muffin kağıtlarını kullandım. Bir tabakta un, yağ ve şekeri karıştırın kum haline gelsin. Kum halindeki hamuru elmaların üzerini örtecek gibi serin. Önceden 5 dakika fırını 220 dereceye ısıtın. Hazırladığınız kabı fırında 20 dakika pişirin, fırını söndürünce 10 dakika boyunca fırında bırakın. Sonra çıkarıp sıcakken üzerine dondurma topları koyup servis yapın. Hiç yemem diyenler bile bayıla bayıla yiyecektir. Afiyet olsun!

“Ela ve Çınar’ a yılbaşı hediyesi” için 3 yorum

  1. Ellerine sağlık Hülyacım
    Çok güzel görünüyor
    Ve çok kolay ben de deneyeceğim😍

  2. Ela ile Çınar masalı çok beğendiler😊 Arka arkaya iki kez anlattım😊
    Crumble ı da en kısa zamanda deneyeceğiz. Elinize kaleminize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir