Eller eller eller

El hayatımızda ne kadar çok anlamı olan bir organ. Bebek dünyayı elleriyle keşfetmeye başlıyor. Fiillerin çoğunu elimiz ile yapıyoruz. İçinde el kelimesi geçen onlarca deyimimiz var türkçede.Eldeki kemik sayısı diğer kısımlarına göre vücudun oldukça fazla. El için üretilmiş birçok alet edevat var. Elimiz ile yemek yiyor, yazı yazıyor, temizleniyoruz.

Peki ellerimize ne kadar özen gösteriyoruz? Sağlıklı beslenmek, temiz tutmak, el bakımı yapmak, el aksesuarları kullanmak

 

Ben ne zaman canım sıkılsa ellerimle ilgilenirdim öğrenciliğimde. Elim gözüme güzel gözüktüğünde içim ferahlardı.

İlk mesajı bir kişiden, bir nesneden, bir canlıdan dokunarak alıp veriyoruz beş duyumuzdan birine sahip tenimizle ama en fazla elimizi dokunduruyoruz. Duygularımızı ellerimizle ifade ediyoruz. Heyecanlandığımızda elimiz terliyor veya titriyor. Sinirlendiğimizde buz kesiliyor. Kalbimiz kaynadığında ellerimiz de sıcacık oluyor.Hele konuşamayanlar işaret dilini ellerine kullanarak anlatıyorlar tüm dünyaya.

El işleriyle asırlardır kültürümüzü taşıyoruz nesilden nesile. El yazmalarıyla ta Sümerlerden günümüze tarihi anlatıyoruz.

Bir de eş sesli bir el kelimesi var.  Neden bize bu kadar yakın ve faydalı olan  organımızla aynı zamanda bize bir o kadar uzak, yabancı ve faydasız olanı da anlatıyor aynı kelime? Faydasız? Bazen de el kişi bize en faydalı kişi de olabilir , ne demiş atalarımız el elden üstündür.

Ellerinize bakın ve düşünün , düşünün ve anlamlandırın eller neden bu kadar önemli hayatınızda . Her elinize baktığınızda düşünün o elinizle neler gerçekleştirdiniz, hangi elleri tuttunuz, hangi ellere dost oldunuz ya da en yakınıyken el oldunuz?

Ben ellerime baktıkça sorguluyorum geçmişimi kendime ve başkasına nasıl dokunduğumu? Geleceğimi tasarlıyorum ellerimle neleri yıkıp neleri yaşatıp neleri yaratacağımı…

Siz de boş durmayın ellerinizle üretin; el olmayın ele ele verin, elden olmayın iletişim kurun; öğretin yetiştirin el verin.

“Eller eller eller” için 2 yorum

  1. Bu yazinizi ilk okudugumda da cok etkilenmistim. Bugun yeniden okudugumda ise yuregimin icinde hissettim bu yazinizin anlamini…Yanibasimizda olup el olanlari ellik yapanlari… el baslayip can olanlari, kan olanlari dusundum. Yasama sevinci verenleri ve hayatimi kabusa cevirenleri. Son 5 ayimi dusundum… Elleri ve yuzleri… Donusen birer isiltiya ve karanliga… Maskeleri ve dusundum. Ardindakileri dusundum… Bana uzatilan
    eller geldi gozumun onune. Dönüsüm yasadigim bir sene 2018. Ironi şu ki dönüstürmeye çalistikca dönüşüyorum. Kozasinin icinde kanatlarinin olusmasini bekleyen tirtil misali ozgurce ucacagim gunu bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir