Gökten üç ayva düşmüş! Yaşasın komşuluk!

Bir geldim eve, kapıda bir torba içinde de üç güzel ayva!

İşte böyle bizim sitemizde komşuluk… ufak bir düşünce, bir tatlı söz, bir hatırlama! İnsan ne güzel moral buluyor anlatamam.

Türk kültürü hakikaten çok farklı. Üç yıl fransada da yaşadık orada da belli mesafeli bir komşuluk ilişkimiz oldu apartmandakilerle, hatta mahalledeki Türkiyeden göç eden azınlıktan komşularımızla bile ,ama memleketimdeki çok farklı. Beşevlerde iken karşı komşum, ablam İsmet hanım vardı her an sıcacık bir paylaşım içinde olduğumuz. Çocuklarım ilk adımlarını onların evinde attı, bizim kurallar onlarda işlemediği için çikolatalarını da yediler doya doya, keçi bile beslediler balkonda ve yorulunca battaniye içindeki beşikte mışıl mışıl uyudular. Yeni yılda noel baba mı çalmadı kapıları, ya da kıyafet değiştirip dans edip eğlenmedik mi! Hala kopmadı dostluğumuz biz büyüdük çocuklar büyüdü hatta torunlar bile büyüdü!

Bademli de keza aynı şekilde. Emel abla mı desem, Perihan Abla mı, Güler mi desem, İlknur mu, ……., ve daha nice adını burada sıralamaya sayfalar yetmeyecek komşularımla paylaşılan sofralar, gezmeler, anılar…Bazen sıcak bir çorba hasta olunca, bazen harika sarmalar… whatsapp ta iyi bir dilek, havuzbaşında güzel bir yemek, baharda geleneksel piknikli kahvaltı, muharremde dağıtılan aşureler ve bunun gibi bir dolu paylaşımlar. Doğanlar, ölenler, evlenenler, kına yakanlar, torun pışpışlayanlar, hastasına bakanlar…tüm acı tatlı zamanlarda hatırlamak ve hatırlanmak!

İşte kapıdaki üç ayva beni bu düşüncelere daldırdı. Ne güzel şey şu komşuluk, iyi ki varsınız komşularım! İyi ki o üç ayvayı bırakmışsın kapıma İlknur’cuğum.

Gelelim ayvalara: onlar öyle taze idi ki ağaçtan koparılmış tatlı mı yapsam, reçel mi derken birbir indirdik mideye,  öyle lezzetli idiler ki sadece meyvenin kalitesi değil yaşattığı tüm güzel düşünceler ve duygularla!

“Gökten üç ayva düşmüş! Yaşasın komşuluk!” için bir yorum

  1. Ne güzel günlermiş aslında, farkında değildik. Günümüzde benzer sıcaklığı yakalamış olduğunuz için çok şanslısınız. Komşularınıza selamlar:)) Maalesef biz çok uzaklaştık o günlerden.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir