Güle güle 2016…

Bu yıl benim için oldukça yeniliklerle dolu geçti. Birçok hobi edindim. Seramik, blog yazarlığı, yemek fotoğrafçılığı, masal…İnsan sevdiği işlerle uğraştığında kendini gerçekten iyi hissediyor.

2017 de  size de gönlünüzü şenlendirecek uğraşlar bulmanızı dilerim.

Bu gece için hazırladığım hoş geldin 2017 pastasının tarifini sizlere aktarmak isterim. Çok çeşitli yiyeceklerin ardından geç vakitte ağır gelmesin hem de yeni yıl renkli ve tatlı başlasın diye bu hafif pastayı seçtim yapımı da kolay ve hızlı, evdeyseniz ve hala tatlı hazırlamak için karar vermediyseniz belki denemek istersiniz.

Malzemeler:

1 paket muz jölesi

1 paket kakaolu bisküvi toz haline getirilmiş

1 kase süzme yoğurt

1 muz dilimlenmiş

Yapılışı:

Jöleyi üzerindeki tarife göre hazırlayın. 1/3 ünü süzme yoğurt veya labne peyniri ile karıştırın. İçine streç film kapladığınız bir kaseye dökün ve hemen buzluğa koyun. Kalan jölenin 1/3 üne muz dilimlerini katın. Donmuş beyaz katın üzerine dökün tekrar buzluğa koyun.En son da kalan 1/3 jölenin içine  toz haline gelmiş kakaolu bisküvileri karıştırıp donmuş meyvalı katın üzerine dökün. Yine hemen buzluğa atın. Tümü donunca bir tabağa ters çevirin. Streçleri çıkarın. İstediğiniz gibi süsleyin.Afiyet olsun!

Dilerim 2017 yılı herkese tüm güzellikleri beraberinde getirir. Sağlık mutluluk dileklerimle!

“Güle güle 2016…” için 2 yorum

  1. Biz sahidiz gercekten cok lezzetli oluyor, eliniz saglik Hulya hn. Daha once Hep birlikte yaptigimiz icin bu pasta ayni zamanda benim icin ekip calismasinin ve en sonunda paylasmanin sembolu. Mutlu yillar, 2017 herkese guzellikler, mutluluk, saglik ve sans getirsin!!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir