Haşgeçli ile Dünya çevre gününde Huli Hanımın bahçesinde kutlamalar

Bir varmış bir yokmuş, çok güzel bir ülkede çok bilinçli insanlar yaşadıkları yerleri yeşertip bakarak güzel ve sağlıklı bir çevre sunmuşlar kendilerinden sonraki kuşaklara…öyle bir çevreki yeşilin her tonu, türlü kuşlar kelebekler, şırıl şırıl akan tertemiz nehirler, denizlerde sevinçle zıplayan balıklar, carettalar,…hava kirliliği denen şey bilinmezmiş, insanlar sağlıklı yaşarmış!

Derken bir şey olmuş ve herkesin bilinci kaybolmuş. Kimyasallarını nehirlere dökenler, çöplerini etrafa atanlar, bacalardan egzostlardan kara kara dumanlar, bunun sonucunda hızla artan hastalıklar, zararlı tarım ürüleri ve daha bir sürü kötülük insanların doğaya karşı ve gelecek nesillere karşı işledikleri suçlar artmış. Derken Huli Hanımın ülkesinde Pıtır ve Pıtırcık isimli iki çocuk doğmuş. Etrafındaki bu kötülüklerle mücadele etmeyi kendilerine görev edinen bu çocuklar , arkadaşlarını da toplayıp söz birliği etmişler. Biz yaşadığımız çevreye zarar vermeyeceğiz, verenleri uyaracağız, kirlenen kaynakları temizleyeceğiz, bu bilinci de kampanyalarla çevremize yayacağız diye. Sıvamışlar kolları çalışmaya başlamışlar; gece gündüz 7gün / 24 saat yıllar boyunca. Bu çaba bir çığ gibi büyümüş, Huli Hanım ülkesinden tüm dünyaya oradan da tüm evrene yayılmış. Öyleki dünyamız uzaylı komşularımız için bir cazibe merkezi olmuş. Tüm galaksilerden dünyamıza turistik seferler düzenlenmiş. Pıtır bir galaksiye, Pıtırcık bir başkasına konferanslara davet edilir olmuşlar bu başarılı çalışmayı tüm evrene örnek olarak anlatmışlar. Huli Hanım bu gelişmelere çok sevinmiş. Toplamış Pıtır ve Pıtırcık ile onların tüm arkadaşlarını bahçesine onlara partiler düzenlemiş, ikramlarda bulunmuş.

Haşgeçli

Haşgeçli çörekler yapmış, şerbetler eşliğinde ikram etmiş tüm çevresever dostlarına. O günden sonra da Huli Hanım ülkesinde 5 haziran çevre günü hep partilerle kutlanır olmuş.Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.
Haşgeçli çörek tarifini merak edenlere de yazmış Huli Hanım bu sayfadan ki herkes tadına baksın, bu çöreği yedikçe bugünün anlamınını unutmasınlar diye.

Hazırlama süresi 30 dak Pişirme süresi 30 dak

Malzemeler:

2 çay bardağı süt
1 çay bardağı zeytinyağı
1 yumurta
1 paket toz maya
1 çay kaşığı tuz
½ çay bardağı toz şeker
4 su bardağı un
2 yemek kaşığı dolusu sürtme haşhaş 5 yemek kaşığı sıvı yağ ile inceltilmiş
4 yemek kaşığı toz şeker

Yapılışı:

Son iki malzeme hariç diğerleri karıştırılıp yumuşak bir hamur elde edilir. Üstü örtülüp mayalanmaya bırakılır.
Diğer malzeme karıştırılır merdane ile açılan hamurun üzerine yayılır. Rulo şeklinde sarılan hamur 2 şer parmak kalınlığında kesilir. Yağ kağıdı serili tepsiye yan yana dizilen kesmeler tepside 15 dakika bekletilir. 180 dece fırında üzerleri kızarana kadar pişirilir. Ilınıca keyifle yenilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir