Huli Hanım ile bir cumartesi sabahı hatırası

Dinlendirici müzikler eşliğinde çaylarını yudumladılar, sabahın serinliğinde içleri ısındı aniden. Diyabet hakkında bilgilerini tazelediler ve nasıl korunacaklarını diyabet riskinden öğrendiler ekrandaki slaytlar eşliğinde programını tane tane sakin sesiyle anlatan Huli Hanımdan.

 

 

 

 

 

Sabahleyin serinlikte ağacın dallarından yüzüne düşen damlalarla diriliğini hissetti küpeli genç kadın ve gönlü her daim genç  olan küpesiz kadın.

 

 

 

 

 

Toplanan kirazlar bıçağın keskin darbeleriyle kesildikçe ortalığa yayılan kan sahnesini fondaki sakin müzik dengeliyordu. Limonun rendelenmsei sırasında ortaya yayılan güzel aroma kaynamaya başlayan şarap ve tarçın ile balın mükemmel karışımı insanın başını döndüren bir hal aldı. Katılımcılar sabırsızlıkla bu güzel kokuyu veren tarifi tatmak için buzdolabından çıkacağı anı iple çekmeye başladılar.

 

Öte yanda sarımsak, soğan, kekik, dereotu , karabiberin kokusu ortaya bambaşka bir macera çıkardı kirazlarla yarışırcasına. Eklenen ricotta peyniri ve kinoa ile kabak muhteşem bir tada büründü.

Hatta genç bayan katılımcı dayanamayacağım bu kokuya diyerek kaşığı daldırdı heyecanla bu tadını bilmediği yemeğe…sonuç mükemmel dedi.

Derken kekik, sarımsak, karabiber, zeytinyağında marine edilen tavukların fırından gelen tahrik edici kokusu eşliğinde gurur ile kahvelerini yudumladılar, güzelim cevizli kayısı sandviçlerini kıtırdatırken ağızlarında.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sıra geldi paketleme esnasındaki yaşanan sevince, sevdiklerine taşıyacak olmanın bu lezzetleri övüncüyle …Huli Hanımın sürprizleri ile yanyana paketlerini saldılar ağırlaşan kağıt çantalarına.

 

 

 

 

 

Diplomalarını alırken yaşadıkları mutluluk , hoş bir müziğin tınısı ile birlikte yayıldı yüzlerine.

Evet sevgili okur larım “Diyabete karşı sihirli reçeteler” hazırladık bu sabah sevgili kursiyerlerimle birlikte.

Mönümüzde neler mi vardı:

Kinoalı  kabak ricotta : Tok tutar

Sarımsaklı tavuk papiyot: Glisemk endeksi düşük Akdeniz diyetinin güzel bir örneğidir

Şaraplı kiraz tatlısı: Kan akışını düzenler

Böylece bir Huli Hanım etkinliği daha sona erdi, darısı sonrakilere…! 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir