Huli Hanım Pastası

Huli Hanım pastası

Bir varmış bir yokmuş, uzak ülkelerden birinde bir büyücü yaşarmış. Hem çok yaşlı hem de çok genç olan bu kadın neye dokunsa değiştirirmiş.

İnsanların içleri kararmışken, yaşamaktan bıkmışken bu ülkedeki büyücünün etrafında yaşayanlar hayatı dert etmezler, dostluk paylaşım ve iyi niyet içinde, hoşgörü ile yaşarlarmış. Büyücü onlara sık sık eğlenceler düzenler,ama eğlence haricinde de hepsini sıkı mı sıkı çalıştırırmış.

Her türlü kötülüğün boş duran insanlardan, haset dedikodu ile yayıldığını düşünen büyücü, çevresindekileri faydalı işler için örgütler böylece birbirleriyle paylaşım içinde yaşarlarmış.  Bu ülkede hayal kurmak serbestmiş, ama bir şartla : hayallerinin peşinden gidip gerçekleştirmek için çaba harcamak koşuluyla… Başkalarının haklarını yemeden , dürüst kurallarla herşeyi yapmak serbestmiş.

Bu ülkedeki bu durum zaman içinde tüm kıtaya, oradan da tüm gezegene yayılmış. Diğer ülkelerdeki insanlar birbirleri ile kıyasıya kavga ede dursunlar, dolandırıcılık, kapışma ve hak yeme diz boyu; herkes bu ülkeye haset etmeye başlamış. Ama büyücü onları parti parti topladıkça hepsine sihirli bir değnek değmişçesine ahlaklı bireyler olmaya başlarlarmış.

Aslında bu işin sırrı büyücüde değilmiş . O bu partilerde, Huli Hanım’dan tarifini aldığı pastadan yapar, gelenlere ikram edermiş. Birbirlerini tanımayan insanlar bu pastayı yiyince kaynaşır, arkadaş olurlar, zamanla bu arkadaşlıklar da derin dostluklara dönüşürmüş.

Her yiyene de pastanın tarifi verilirmiş ki, herkes te yapıp birbirine ikram etsin; böylece gezegende kötülük kalmasın, günün birinde herkes bu pastadan yesin ve barış tüm gezegene hakim olsun.

Siz de bu pastayı yapıp etrafınıza dostluk ve barış yaymak ister misiniz? O zaman gelelim sihirli tarifimize:

Malzemeler:

Pandispanya için:

6 adet yumurta

1+3/5 su bardağı un

1 su bardağı toz şeker

1 paket vanilya

1 limon kabuğu rendesi

Kreması için:

2,5 su bardağı süt

1 su bardağı şeker

3/4 su bardağı un

2 yemek kaşığı yumuşak tereyağı

3 adet yumurta

1 paket vaniya

Süslemek için:

4 küçük muz

Çikolata kaplı fıstık draje

Hindistan cevizi rendesi

Yapılışı

Un, vanilya, limon kabuğu rendesi karıştırılır. Yumurtalar mikserde köpük haline gelene kadar çırpılır, şeker ilave edilir çırpmaya devam edilir koyulaşınca un azar azar köpüğünü kaçırmadan ilave edilir tahta kaşık ya da spatüla ile karıştırılır. Yağ kağıdı seriki fırın tepsisine dökülen karışım 180 derce fırında üstü pembeleşinceye kadar pişirilir. Fırın söndürülmeden pandispanyaya kürdan batırılır temiz çıkarsa söndürülüp tepsi dışarı alınır. Pandispanya ikiye bölünüp meyve suyu ya da şerbet veya süt ile ıslatılır. Öte tarafta krema malzemeleri bir tencereye konur çırpma teli ile karıştırılır koyulaşıp hiç pütür kalmayana  kadar pişirilir.

Bir kat pandispanya servis tabağına alınır üstü krema ile kaplanır. Muzlar ve drajeler yerleştirilir. Diğer kat pandispanya da üzerine yerleştirilir. Tümü krema ile kaplanır. Süslenip hindistan cevizi serpilir.

Bu pastayı yiyenler, aynı masaldaki gibi mutlu yaşarlar. Ben çocuklarıma doğum günlerinde, çocuk yemekleri kitabından tarifini aldığım bu pastayı, kimi zaman kakaolu, kimi zaman ise sade krema ile farklı meyva seçenekleri ve süslemelerle sundum. En son 1.Geleneksel Huli hanım toplantımızda da yediğimiz bu tarifi umarım beğenmişsinizdir 🙂

“Huli Hanım Pastası” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir