Huli Hanımın neşeli donut tarifi

Şanslarını denediler Huli Hanım kazandırdı isimli instagram yarışmamız  sonucu ödül olarak dağıttığım çok ta beğenilen donutlarımı isterseniz sevgililer gününde kalp biçiminde kalıplara dökerek te kullanabilirsiniz.

Bu tarifin orijinal amerikan donutlarına göre avantajı yağda kızarmadığı için hafif oluyor. Pandispanyası yumuşacık oluyor. İsterseniz pandispanyaları da farklı renklerde yapıp daha da neşeli hale getirebilirsiniz. Ben bu defa portakallı yaptım sarı oldu, hamura vişne suyu ekleyerek bir dahaki sefere pembe yapmayı düşünüyorum. Gıda boyaları ile farklı alternatifler de yaratmak mümkün tabii ki…

Hazırlama süresi: 15 dak

Pişirme süresi: 40 dak

Süsleme süresi: 5 dak

Malzemeler:

1/2 bardak mısır unu

1/2 bardak buğday unu

1/2 bardak portakal suyu

1/4 bardak toz şeker

1 bardak süt

1 paket hamur kabartma tozu

1 portakalın kabuğunun rendesi

2 yumurta

Yapılışı:

Malzemelerin tümünü yüksek devir mikserde çırpın, yağlanmış silikon istediğiniz formda kalıplara dökün. Ben donut için ortası delik form verebilecek kalıplar da kullandım , isterseniz de fotoğrafta gördüğüüz gibi farklı şekillerde yapabilirsiniz. 170 derece fırında 35-40 dakika pişirin.

Huli Hanımın donutları

Süsleme malzemeleri:

Benmaride eritilmiş çikolata bitter, sütlü veya beyaz (istenirse gıda boyaları ile renklendirilebilir)

Süsleme  malzemeleri (arzuya göre damla çikolata, pasta süsleri, portakal rendesi, hindistan cevizi, rende badem, fındık, veya şamfıstık vbg olabilir)

 

Soğuyan pandispanyaları kalıptan çıkarıp erimiş çikolataya batırın ve istediğiniz gibi süsleyin. Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir