Huli’lerin masallara layık ahududu keki

Bu masalımsı tarif çok sevdiğim  küçük arkadaşım Burçak’a armağandır!

Ankara adlı güzel bir ülkede , Burçak adında sevimli bir kız yaşarmış. Çok güzel bir okula giden bu küçük kız birçok arkadaşa sahipmiş, aynı zamanda da çok zekiymiş. Burçak kek yemeyi de çok severmiş.

Annesi ve babası ona 2 günde bir değişik kekler yaparlarmış ama Burçak her ne kadar bu kekleri çok sevse de babası Kemal biricik kızına daha nasıl değişik kekler yaparız diye dertleniyormuş… araştırmış, araştırmış Huli’ler ülkesi diye bir yer olduğunu öğrenmiş.

Huli’lerin ülkesine dere tepe düz gidince sıra dağları ve büyük okyanusları geçince ulaşılabiliyormuş. Acaba demiş baba: ” bu ülkede güzel kızım için farklı bir kek tarifi bulabilir miyim?”. Hemen bu ülkenin en ünlü yemeklerini tanıdığı varsayılan Huli hanıma bir mektup yazmış:” Huli hanım şöyle dünyanın en yumuşacık kekine ait bir tarif arıyorum, var mı acaba güzel kızıma yapabileceğimiz bir tarifiniz” diye sormuş.

Huli hanım da küçük arkadaşı için o güne kadar hiç yapılmamış dünyanın en güzel kekini yapmaya karar vermiş! Vermiş vermesine ama bu iş o kadar da kolay değilmiş; çünkü uzun yıllardır Huli hanımın evinde Burçak yaşında çocuklar yaşamadığı için ancak tatillerde artık birer abla ve ağabey olan kendi çocukları geldikçe kek yapıyormuş, o yüzden evde gereken malzemeler yokmuş.

Huli hanım hemen kısa yazılışı FOS olan Faydalı Olağanüstü Sunumlar kitabına bakmış, oleyy bulmuş işte ahududulu kek tarifini!

Hemen takım arkadaşlarını toplamış : bir çiftçi, bir değirmenci, 2 tavuk , 1 yuva dolusu güvercin, bir inek başlamışlar hazırlıklara yapılacak işleri belirlemişler. Bu arada baba çok sevinçli bir o kadar da sabırsız haldeymiş. İki gün sonraya keki yapmak istiyormuş . Ama Huli hanım denemediği bir kekin tarifini veremeyeceği için babaya sabretmesini söylemiş.

Büyük gün gelmiş! Çiftçi traktörüne binip tarlayı havalandırmış, güvercinler gagaları ile tohumları getirip ekmişler, çiftçi her gün tarlayı sulamış beklemişler beklemişler tohumlar yeşermiş başak olmuş, yaz gelmiş beklemişler başaklar kurumuş; baba da bu arada hadi artık diyormuş içinden.

Hasat zamanı güvercinler tek tek buğdayları toplamışlar doğruca değirmenciye götürmüşler. Değirmenci buğday tanelerini kış boyu bekletmiş baharın sonunda değirmeninde öğütmüş un yapmış….Baba hadi artık kek pişer herhalde dese de meğerse  Huli hanım inekten süt sağmaya gitmiş.

Eve gelmiş sütü tencereye koymuş kaynatmış, kavanozlara döküp mayalamış, ertesi gün yoğurda dönüşmüş ineğin sütü!

Huli hanım tavuklardan yumurta istemiş, tavuklar :”bugün kü yumurtaları verdik , bekleyeceksin” demişler. Gece olmuş gündüz olmuş Huli hanım yumurtaları toplamaya gitmiş sarı tavuk Huli hanım kümese girdiğinde : ” gıt gıt gıdak yumurtam sıcak” diye şarkı söylüyormuş 1 sarı yumurta sarı tavuktan, 1 beyaz yumurta da beyaz tavuktan almış Huli hanım. 1 gece daha uyumuş uyanmış tekrar kümese gitmiş bu defa da beyaz tavuk şarkı söylüyormuş ; 1 beyaz yumurta beyaz tavuktan, bir sarı yumurta sarı tavuktan almış.

O sırada çiftçiden zeytinyağ istemiş o da zeytin ağacında ne kadar zeytin varsa hepsini toplamış götürmüş değirmenciye , zeytinlerin yağını çıkarttırmış. Yağı büyük bir şişeye doldurmuşlar ve getirmiş Huli hanıma…

Huli hanım bu sefer de “ahududu lazım” demez mi, zavallı çiftçi gitmiş hemen ormana, ormanda ne kadar ahududu çalısı bulduysa hepsinden meyvaları toplamış bir sepet dolusu ahududuyu getirmiş Huli hanıma.

Huli hanım :”en son bir şey daha lazım fırını yakmak için odun lazım bana hemen şu bahçedeki ağaçların kurumuş dallarını toplayıp getirir misin ?” demiş çiftçiye. Baltasını aldığı gibi çiftçi bir çırpıda odunları hazırlamış yakmış fırını ve ısınmaya başlamış fırın.

Huli hanım da sonunda bir kağıt kalem alıp Burçak kardeşin babası için tarifi yazmaya başlamış:

4 yumurta

3 su bardağı un

2 su bardağı şeker

1 su bardağı yoğurt

1 su bardağı zeytinyağı

1 paket kabartma tozu

1 kase ahududu ayıklanıp yıkanmış

1 çorba kaşığı pudra şekeri

Sonra da başlamış keki hazırlamaya:

Yumurtaları şeker ve yoğurt ile birlikte iyice çırpmış, içine un , kabartma tozu ve zeytinyağını eklemiş iyice karışana kadar çırpmaya devam etmiş. Öte tarafta 40 cm çapındaki kek kalıbını yağlı bir peçete ile bir güzel yağlamış, kek karışımını dökmüş kalıba, üstlerine de ahududuları dizmiş yaklaşık 2 cm aralıklarla.

Fırın 170 dereceye ısındığında kalıbı içine koymuş ve 50 dk pişirmiş Huli hanım, fırından çıkan kekin üstüne hemen çay süzgecine koyduğu pudra şekerini serpmiş. Kek tamamen soğuyunca kalıptan çıkarıp bir servis tabağına koymuş, fotoğrafını çekmiş.

Sonra da bütün takım arkadaşları ile toplanıp yemişler mis gibi kokan keki yanında Huli çayı ile: “Hımmm “demiş çiftçi “yorgunluğuma değdi”, değirmenci demiş ki : “iyi ki o unları öğütmüşüm harika olmuş bu kek”, tavuklar ile güvercinler de:”gıtgıt gıdaak, kukuru kukuuu eline sağlık Huli hanım” demişler.

Sonra Huli hanım denenmiş bu kek tarifini ve fotoğrafını internetteki yazı sayfasından yollamış Burçak kardeşin babasına.

Vee şunu dilemiş: “ Bu kek çok güzel oldu. Umarım küçük arkadaşım Burçak ve onun gibi yemeklerini güzel yiyen tüm kardeşlerim bu keki çok sever, yer; bunu yedikçe yanakları ahududu gibi al al olur, boyları zeytin fidanı gibi uzar, saçları değirmendeki un rengini alıncaya değin sağlıklı yaşarlar!”.

Evet sevgili çocuklar ve içindeki çocuğu yaşatanlar sözüm size: bu internet sitesindeki tarifleri denedikçe her 5 tarifin fotoğrafını bana yolladığınızda size özel bir masal yazıp istediğiniz yiyeceğin tarifini size armağan edecekmiş Huli hanım! Ne dersiniz denemeye değer belki bir sonraki tarif,sizin istediğiniz lezzetin neşeli bir macerası olur kim bilir! Hepinize afiyet olsun, Burçak kardeşe de buradan sevgiler! 🙂

 

 

“Huli’lerin masallara layık ahududu keki” için 10 yorum

  1. Kızım her akşam benden masal anlatmamı istiyor ve her akşam birşeyler uydurup saçmalıyorum:)) Çok güzel bir masal olmuş. Beni uzun bir süre götürür bu masal:)))

  2. Anlatımınız harika 😊, Ece bayılacak , ilk fırsatta yapacağım.
    Sevgiler 💐❤️

    1. Hülya hnm cım geç gördüm kusura bakmayın,

      Ece pastayı çok seviyor , masallı bir pasta onu çok mutlu edecek, teşekkürler 🎂❤️😍

  3. Ha haa..)) vallahi dinlendirdiniz..😊.Evde ogluma okutmayi dusunuyorum..Damak tadi ve istahi iyidir..🙄10 yasinda ama gurme edasina sahiptir.Hatta dun okuldan gonullu Kanada ya ait bir tarifi yapma sozuvermis 😂😂.Bir once ki sene Alman pastasi..daha once de ingiliz crunchy applepie yapmistik..yorgun argin zor oluyor ama hosuna gidiyor iste)) degisik kultur lezzetleri gunleri duzenleniyor okullarinda…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir