İhtiyar Fatih’e özel hem tavuklu, hem ıspanaklı üstelik te lazanya!

Sevgili okuyucum bu yazım da yarışmamızın son üçüncüsü ama yıllanmış arkadaşlarımdan ihtiyar Fatih için. Kendisi benden ödül olarak şöyle istemişti :”haftasonu  ıspanaklı beşamel soslu tavuk yemeği yapmak istiyorum senin bir tarifin varsa onu verebilirsin”. Ağır abilerin istekleri de ağır oluyor, biraz gecikme ile de olsa umarım bu hafta sonu yaparsınız.

Fatih ile üniversiteden sınıf arkadaşıyız ikimiz de İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Elektrik bölümü 1985 girişliyiz , çıkışlarımızı hiç sormayın! Neden mi lakabı  ihtiyar : onu da Orhan bilir ama bizden bir iki sene daha eski idi nüfus kağıdı ama yaramazlıkta kaç yaş küçüktü bize göre bilemem?

Hatırladığım en canlı anı hala gözümün önünde, demek ki zincirleri hakikaten kırmışız ve çok eğlenmişiz şöyle gerçekleşti:

Yıllardan 1990 , aylardan temmuz teknik gezideyiz (bizim zamanımızda okul bitince yapılan geyik geziye teknik gezi diyorduk, bir iki santral gördük ama gerisi muhabbet ve turizmdi).

Akşamın ilerleyen saatleri, herkesin kafası kıyak içilmiş güzel marmara vbg ucuz şaraplardan, çoğu arkadaş Marmaris’teki konaklama yerimiz olan pansiyonda gece uykusuna çekilmiş bile… biz hatırladığım Yasemin, ben ve sanırım Funda ve tabii ki İhtiyar oturmuşuz bahçede sohbet ediyoruz.

Bu sohbete de şekerli bisküvi arasına sıkıştırılmış çiğ sucuklarla (nereden bulduysak?) katık ettiğimiz ucuz biralar eşlik ediyor ve saatler geçtikçe bizim de film ilerliyor , en son film kopmadan önce hatırladığım sahne şu: üç kız ve bizim ihtiyar şşşşt, şşşt sesleri arasında şarkı söyleyerek, ayaklarımız yalınayak, mahalle sokaklarında halay çekiyorduk….

Ama ne eğlenmiştim. Baskı yok, kontrol yok, etrafta kimse yok utanacak sebep te yok 🙂 sonra uymuşuz bir kalktık kafamız sersem, ne görelim ihtiyar çoktan kalmış, traşını olmuş, çayı demlemiş sanki gecenin ilerleyen saatlerine kadar bizi de kışkırtan o değilmiş gibi!

Hey gidi günler üniversite yılları bir başka güzeldi hele son yıl sorumluluklara atılmadan önceki son hafta diyebilirim. Zira o gezi  dönüşü ben işbaşı yapmıştım bile, hiç bilmediğim, kimseyi tanımadığım, 1990 lı yıllarda İstanbul’dan kalkıp bir başıma geldiğim ve yaşamımı kurduğum Bursa’da …

Neyse lafı toparlayayım, şimdi ihtiyar amerikada yaşıyor, ama sağolsun yazılarımı yakından takip ediyor 🙂 iyi ki tanışmışız iyi ki varsın Fatih umarım yakında görüşürüz.

Tarifimize gelince;

Malzemeler:

1 paket lazanya

İçi:
  • 1/2 kg ıspanak az sıvı yağda sotelenmiş
  • 1/2 kg haşlanmış derisi ve kemikleri ayıklanmış tavuk
  • 2 çorba kaşığı biber salçası
Beşamel sosu:
  • 1/2 litre süt
  • 3 çorba kaşığı un
  • 100 g tereyağı
  • Karabiber
  • Tuz
  • Nugat ceviz 1-2 çentik çok koyarsanız acı olur

Üstüne 200 g rendelenmiş kaşar peyniri

Yapılışı:

Cam bir tepsiye bir kat lazanyaları diziyoruz beşamel sos ile kaplayıp hazırladığımız içi seriyoruz. Bir kat daha lazanya ve aynı sırada işlemleri tüm iç malzemesi tükenene kadar devam ediyoruz. En üst kata lazanyaları dizip beşamel sos sürüp rende kaşar ile kaplıyoruz. 180 derece fırında 45 dakika pişiriyoruz. Sofraya getirdiğimizde mis gibi koku aldatıyor aman dikkat hemen ağzınıza atmayın zira zor soğuyor diliniz kabarabilir!

Umarım beğenmişsinizdir, afiyet olsun! Türkiye’den Fatih’e ve Amerika’daki tüm dostlara da selam olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir