“Ilgın’ın düşlerindeki armut tatlısı”

Sevgili okuyucum bu yazım benim ve oğlum için çok değerli olan Hale öğretmenimizin kızı için. Yarışmamızın ikincilerinden olan Hale hanım yıllar önce oğlumun ilkokul 1. sınıf öğretmeniydi. Hepsi hareketli çocuklardan oluşan o sınıfta öğretmenlik hayatına başlayan genç öğretmen artık yılların deneyimine sahip…hala küçük yavrularımızın emanet edildiği yüreği sevgi dolu öğretmenimiz, kutsal mesleğini sürdürüyor.

Çok güzel pembe çiçekli ağaçların olduğu yemyeşil bir ülkede güzeller güzeli  bir kız çocuğu yaşarmış. Şarkı söylemeyi ve dans etmeyi çok seven bu kız bahçelerindeki ılgın ağacının dibinde tatlı esen rüzgarla birlikte ağacın farklı ve nazlı yapraklarıyla dans edermiş. O yüzden herkes ona Ilgın dermiş.Bizim Ilgın da  aynı ılgın ağaçları gibi yalnızlık ve karanlıktan hoşlanmazmış. Oldukça duygusal, bir o kadar da dayanıklı, enerjik ve atılgan olan bu küçük kız aslında birçok arkadaşa sahipmiş. Yemeklerini çok güzel yer, ayırım yapmaz, bol da su içermiş.

Günlerden bir gün gene ılgın ağacının dibinde dans ederken yorulmuş ve hemen orada uykuya dalmış. Rüyasında Huli hanımın bahçesindeymiş ve üzerinde rüzgarla dans eden yeşil yapraklar arasında güneş ışıkları ile renkleri daha da canlı gözüken pembe, eflatun, beyaz çiçekler görmüş. Huli  hanımın mutfağından güzel yemek kokuları geliyormuş. Karnı da acıkmış olduğundan doğruca mutfağa yönelmiş. Huli hanım ona en güzel yemeklerinden ikram etmiş. Üstüne de yemeklerini güzel yediği için ödül olarak çikolatalı armut tatlısı yapmaya söz vermiş. Ilgın, Huli hanıma yardım etmek istemiş. Birlikte kabukları ayıklanmış deveci armutlarını bir tencereye yan yan dizmişler. Tencerenin içine 3 bardak su, 2 kaşık bal, 1 kabuk tarçın koyup kaynatmışlar. Ilgın elini yakmamak için Huli hanımın sözünü dinleyip kenardan bakıyor, Huli hanımın ondan istediği malzemeleri vererek yardım ediyormuş. Armutlar iyice yumuşayınca ikram edilecek kaselere almışlar, üstlerini çikolata sosu ve krem şanti ile süsleyip sofraya getirmişler. Tüm çocukların çok sevdiği bu tatlıyı tek başına yemeye gönlü el vermeyen Ilgın penguenler sınıfının tüm çocuklarını ve annesini de davet etmek için izin istemiş. Hepsi katılmışlar sofraya ve neşe içinde yemişler tatlılarını bir de isim bulmuşlar bu güzel tatlıya “Ilgın’ın düşlerindeki armut tatlısı” diye. Derken dünyanın en tatlı sesiyle ona seslenen annesinin sesini duymuş küçük kız ve uyanmış. Annesine gördüğü rüyayı anlatmış. Kızını ve onun gibi çocukları çok seven annesi de hemen bu tarifi pişirmiş ve tıpkı rüyada olduğu gibi kızının sınıf arkadaşlarını da davet etmiş güle oynaya yemişler. Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir