İnce bir çizgi

@_atakanday_

Mısır mitolojisindeki yeraltı tanrısı Osiris ile gökyüzü tanrıçası Nut arasında mısın ? Yoksa Sümerli An ve Absu mu kafanı karıştıran ya da Yunan Uranos ve Persephone mi?

Bu kadar kesin bir çizgi mi var arada? Ya kapkaranlık bir gizem, ya da umut vaadeden bir aydınlanma mı? Hayır sadece ince bir çizgi!

Cesaretin var mı yüzleşmeye bunlarla, her ikisinde de bilinmeyen var: birinde geçmişin gizemi, diğerinde geleceğin erdemi. Uğurun bol olsun yolcu, ama dur nereye? Gel otur hele şuraya, yasla sırtını şu ağaca, dal hülyalara.

Herhangi bir ağaç değil ki bu. Kökleri sağlam bir geçmişi simgeliyor: dayanağı ataları, gelenekleri, aidiyetleri; gövdesi bir araç, onu geçmişten bu güne aktarıyor ve dalları onu geleceğe taşıyor: yaratıcılık dolu ümit dolu meyvalar ve yapraklar veren.

Ama asıl olan kökleri, onlar sağlam olmayınca çabuk kurur herşey. Dal kurusa budanır, meyve çürüse, yaprak dökülse yenisi çıkar. Kabuk kurusa, sıyrılır yeniden kabuk bağlar… ama kökleri sağlam olmalı ağacın; uzamalı yerin dibinde her bir tarafa, emmeli yeraltı sularını kana kana…

İşte kader yolcusunun kafasında tüm bu gelgitler , cevabı aranan sorular ile başbaşa, dönmüş arkasını herşeye yürüyor uzaklara. Halbuki doğanın kanunu bu, her gecenin ardından bir güneş doğacak, her fırtınanın ardından güzel hava gelecek. Nereye kadar kaçacaksın kader yolcusu, kimden neden bu kaçış? Belki de kendinden, sen ve seni temsil eden herşeyden…

Halbuki rüzgar dağıtacak o bulutları, güneş yeniden tepeye yükselecek; her şey , her yer yeniden renklere bürünecek. Toprak mis gibi kokacak, gökyüzü masmavi, otlar ağaçlar yemyeşil, denizler, akarsular daha berrak, canlılar cıvıl cıvıl olacak….Yok mu, hiç sabrın hoşgörün, ümidin yok mu senin? Bu kadar kesin bir çizgi mi herşeyi ayıran?

Haydi topla cesaretini. Göğüsle kaderin sana biçtiklerini, barış kendinle, bağışla kendini: köklerini, gövdeni, dallarını, yapraklarını ve meyvelerini. Hiçbir elma, çürük elma olmak istemez ki; herşey ona ne verdiğin ile ilgili; sadece ışık, su, vitamin, gübre değil ihtiyacı olan…. sevgi onun ihtiyacı, ilgi, bakım! Haydi dön geri, kucakla yaşamını ve sevdiklerini sonsuza kadar!

“İnce bir çizgi” için 2 yorum

  1. Çok güzel bir anlatım..iyi dersler çıkarılabilir ….
    Sevgiler…….

  2. Keşke her kişi köklerini besleyen yeraltı kaynaklarını sevse ve korusa
    Cıvıl cıvıl hayat ağaçlarımıza(çiçekler , dallara, yapraklara,kuşlara)
    Teşekkürler Hülya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir