Kahve bahane sohbet şahane

İş yerinde alt kattaki bir toplantıya gittiğimde bir nostalji yaşadım… bu yüzden bu yazımı tüm bir fincan kahvenin etrafında şahane sohbetleri paylaştığım arkadaşlarıma şerefe diyerek armağan etmek istiyorum!

Tüm o çalışkan insanlara merhaba deyip Saadet’in yanında toplantıyı beklerken bir hazırlık içinde buldum Vildan’ı, kahve hazırlıyordu… ama bildiğiniz klasik türk kahvesi değil!

Baharat reyonundan şifa niyetine aldığı kakule tozunu günlük hayatın monotonluğundan kendini ve çevresindekileri uzaklaştırmak için türk kahvesinin içine bir sanatçı özeninde katmıştı.
Ben de her türlü yeniliğe ve farklı lezzetlere meraklı sürpriz sever birisi olduğum için hemen kahve teklifini kabul ettim zevkle… ilk yudum çok birşey ifade etmedi ama yavaş yavaş dilimde, ağız çeperimde, damaklarımda keşfettikçe çok hoşuma gitti bu büyülü tat !

Toz halde kakule
Toz halde kakule

Vildan biraz da öğütülmüş kakule tozundan verdi bana ve tabii ki sihirli karışımın tarifini de, o koku gerçekten büyülü neden diyeceksiniz çünkü beni sanki bürodan alıp da egzotik bir ortamda bir tatil hayaline ya da bir spanın dinginliğine götürdü. Sonra google da kakule bitkisi hakkında biraz araştırma yaptım. Meğer ne nadide bir bitki imiş ve ne dertlere deva imiş , bunları siz de araştırabilirsiniz ama ben tüm bu özelliklerinin yanı sıra beni benden alan o kokuyu içime çekmesini sevdim en çok kakulenin, bir de tabii arkadaşlarla paylaşılan o kaçamak zamanı, o sıcak sohbeti bana sunduğu için de yoğun iş saatlerinin arasında!

Evde hazırlarken nasıl yaptım:
0,5 çay kaşığı öğütülmüş kakule çekirdeği tozu
2 çay kaşığı türk kahvesi
1 kahve fincanı su

Cezvede kabarıncaya kadar pişirdiniz mi içime hazır
Bir başka sefer de aynı miktarda tarçın ile deneyeceğim kakule yerine.

Ne denir kahve bahane sohbet şahane teşekkürler Vildan!

“Kahve bahane sohbet şahane” için 4 yorum

  1. Kakule bana yakin bir baharat.ortadoguda sevilen bir vazgecilmez..Urdunlu arkadaslar cayi bizim tarz da kakuleli demliyorlardi hatta kulplu su bardagi ikram ediyorlar..yurtdisinda uzun sure bulundugum yer itibariyla Pakistan ve Hindistanlilar da yemeklerinde ozellikle de et yemeklerinde koku vermesi icin kullaniyorlar..sutlu cayi da onunla kaynatinca simartilmis bir cay oluyor..biraz da ben renk katabildiysem ne mutlu..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir