Küçük Palamut

Balıkevi

Küçük Palamut kuyruğunu kıvıra kıvıra mavi denizlerin derinlerinde yüzerken  merakla kayalıkların arasına girdi ve oyalandı sonra da sürü ilerlerken  onlara yetişmek için tüm yüzgeçlerini ve kuyruğunu hızla çırpmaya başladı  en sonunda  sürüyü yakaladı ama atılan ağların kapanına yakalanarak arkada kalan tüm arkadaşlarıyla beraber… uzun  yolculuğu başladı.

Deniz takası vincin gıcırtıları arasında ağları çekti ve güverteye indirdi.

Sabahın ilk ışıkları tepenin ardında belirmeye başlayan güneşin gülümsemesiyle her yana yayılmaya başlamıştı. Durgun denizin üzerinde taka süzülerek puslu kıyılara yanaştı.

Küçük Palamut çırpındı ama nafile..

Kıyıda bekleyen müşteriler sabah avından dönen balıkçıları sevinçle karşıladılar ve tutulan balıklar hızla kasalara konarak yolculuklarına çıktılar.

İskele

Bizim Küçük Palamut  sonunda yorgunluktan uyuya kaldı , uyandığında arkadaşlarıyla birlikte Balıkçı İdris’in balıkevine gelmişti.

İdris kasabanın en deneyimli balıkçısıydı. Daha önce farklı dükkanlarda kirada kalmış en sonunda birikimiyle bu üç tarafı duvar, tepesi ondülin, önü kepenk olan adına balık hali dediği iş yerini açmıştı.

Özene bezene dekore ettiği dükkan, her zaman ışıl ışıldı. Balık resimleri duvarları süsler, baş köşede Atatürk’ün resmi, can simitleri de güzel deniz manzarası resimlerini tamamlayan birer çerçeve gibiydi.

İdris temizliğe, hijyene de çok önem verirdi. Yerler hergün çamaşır sularıyla yıkanır, balık tepsilerindeki balıklar tükendikçe dolaptan yenileri çıkarılırdı. Ve onlar da güzelce yerleştirilip, buz ile soğuk tutulur, akşam da tüm tepsiler yıkanırdı.

Güvenliğe de çok önem veren deneyimli balıkçı, yerlere kaymaz halılar , kendi ve çalışan çırakların ayaklarına lastik botlar ve önlerine de su geçirmez önlükler alırdı.

Mert çok şanslı bir çıraktı, İdris’in yanında çalışmak herkese nasip olmazdı. Mert gece gündüz canla başla çalışır, mesleğin her türlü inceliğini ustasından öğrenmeye çalışırdı. İdris’in dükkanı okul gibiydi, ondan öncekiler kendi dükkanlarını açmışlardı. Onun da hayali de Fatma’sıyla evlenmek, bir balık pişirme yeri açmaktı, ne güzel birlikte çalışacaklardı.

Küçük Palamut, tezgahta yerini almıştı. Ne güzel bir yer burası diye düşündü çok şık ve aydınlık! …birazdan başına geleceklerden habersiz!

O sırada bir müşteri geldi taze mi bu balıklar diye sordu. Belli ki balıktan hiç anlamıyordu.

Bu sabah denizden çıktılar dedi İdris.

Kadın üsteledi bak kalmış ise verme diye…

İdris sabırla Küçük Palamut’un hemen yanında duran arkadaşını aldı yüzgeçlerini açarak bak ne kadar kırmızı, pulları ne kadar parlak, gözleri nasıl cam gibi, vücudu dipdiri diye anlatıyordu.

Kadın nesi yapılır bunun diye sordu.

İdris bir iç geçirdi sonra başladı sıralamaya: ızgarası olur, tavada kızarır, pilakisi olur, hatta çorbası bile olur dedi.

Ama ben ayıklamayı bilmem, dedi kadın!

İdris çırak ayıklar dedi, hemen arkadaşını ve Küçük Palamut’u tartarak Mert’e verdi.

Mert her defasında besmele çekerek bıçağı balıkların karnına bir cesaret batırıyordu, içinden üzülme acıtmadan hemen bitireceğim diyordu.

Sonunda iç organlar çöpte dilim dilim kesilmiş ve yıkanmış gövdeler poşette kasaya geldiler.

Kadın parayı öderken İdris te palamut pilaki tarifini veriyordu…

Küçük Palamut’un yaşamı sona erdi, ama orta halli bir ailenin anası olan kadın, gururla, çocuklarına besleyici bir yemek yapmak üzere evin yolunu tuttu.

Palamut pilaki

Sevgili okurlar bu tarifi siz de pişirmek isterseniz şimdi palamut bol kaçırmayın derim.

Hazırlama süresi 15 dakika

Pişirme süresi 30 dakika

Malzemeler:

2 orta boy palamut

1 iri soğan

2 domates

1 avuç tane karabiber

2 defne yaprağı

1 tatlı kaşığı tuz

1 fincan su

Yapılışı:

Palamut dilimlerini güzelce yıkayıp bir yayvan tencerenin dibine yan yana dizin. Soğan ve domatesi rendeleyip tuz ve karabiber taneleri ile karıştırın ve balıkların üzerine yayın. Defne yapraklarını elinizle koparıp serpiştirin. 1 fincan su koyarak orta ateşte kapalı kapak ile kaynatın, altını kısın etler beyazlaşıp yumuşayınca altını söndürün. Sıcak olduğu kadar soğuk ta yiyebileceğiniz bu tarif yanında yeşil salata ile çok sağlıklı bir öğün, afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir