Kuşlar gibi uçmak

@_atakanday_

Neşe oturmuş camdan dışarı bakarken çocukluğunu hatırladı birden, ne güzel günlerdi onlar diye düşündü. Gerçi hayatın her dönemini yaşamaktan zevk alıyordu. Kendisi ile hep barışık bir insan olmuştu.

Çocukluk anıları gözlerinin önünde canlandı. Kim ne der demeden yalın ayak sokaklarda dolaşırdı.

Bir dişi düşmüştü yenisi çıkıyordu. İlk sallantı başladığında heyecanla annesine koşmuştu: ” anneee dişim sallanıyor”. Annesinin ilk göz ağrısıydı , o da epey heyecanlanmıştı. Ya gece yutarsa demişti kadın…hemen bir diş ipi alıp bir ilmek içine sallanan dişi hapis edip çekmek üzere başlamıştı iki yandan oynatmaya…ama diş bir türlü oynamıyordu yerinden. Çocuk hem yutmaktan korkuyor hem canının acımasından ağlıyor anasının da eli ayağı iyice birbirine karışıyordu, ama nafile diş yerinden oynamıyordu. Sonunda pes ettiler.

Ertesi sabah uyandığında Neşe ilk iş diliyle dişini kontrol etti korkarak.Ohh yerinde duruyordu yutmamıştı. Annesi de telaşla ağzını açıp kontrol etti. Bugün bu diş halledilmeliydi. Uzun bir makara ipinin bir ucunu dişe, diğer ucunu kapının tokmağına bağlayıp hızla kapıyı kapattı ama nafile… diş sallanıyor ama çıkmıyordu yerinden. Kızını daha fazla ürkütüp canını yakmamak için  vazgeçti. Biraz kafası dağılsın bu diş tedirginliğini unutsun diye dışarı çıkardı Neşe’yi çocuk parkına gittiler.

Neşe sevinçle koştu boştaki salıncağa doğru. Kalbi pır pır atıyordu. Önce doyasıya boşta salladı . Annesi gelince oturttu onu salıncağa ve Neşe ayaklarını havalara uçtukça ileri düz uzatıp, geri gelirken de altına doğru büküyor bu sayede iyice ivmeleniyordu. O an hiç bitmesin istiyordu çocuk kalbi. Kuşlar gibi uçmak çok güzel diye düşünüyordu. Hür , hafif, mutlu! Hiç dursun istemiyordu salıncak…

Bugün bu yaşımda bir salıncak karşıma çıksa yine binerim hemen, ne güzel şey salıncakta kuşlar gibi uçmak, yaşı yok hürriyetin, hafiflemenin, mutluluğun diye düşündü Neşe! Kuşlar gibi uçmak yine, yeni, yeniden!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir