Kuzu kulağı çorbası ve küçük şempanze

Dudu Hanım Pıtırcık’a kuzu kulağı çorbasının hikayesini anlatıyor

“Kuzu kuzu meee, bin tepeme, haydi gidelim Ayşe teyzeme …” diye bir tekerleme öğrenen Pıtırcık, sürekli bunu söylüyormuş. Dudu hanım da onu yanına çağırmış: “gel bak kuzu kulağı çorbası yapıyorum, sana bunun hikayesini anlatayım” demiş.

Pıtırcık sevinçle ellerini çırpmış, Dudu Hanım da anlatmaya başlamış:

“Bir varmış bir yokmuş bir küçük şempanze varmış, ormanda daldan dala atlar, ağaçların arasından kuzu kulağı otlarını toplar, kıtır kıtır yermiş. Bu otun ekşi tadını çok severmiş.

Bir gün kötü insanlar tarlaya çevirmek için, ormanı yakmışlar. Bizim zavallı şempanzeyi de bir kafese hapis etmişler. Zavallı yavru şempanze korkudan , yalnızlıktan, bu beton hücrede hasta olmuş!

Neyse ki oraları temizlemeye gelen  iyi yürekli bir çocuk, bizim küçük şempanzenin imdadına yetişmiş. Onunla arkadaş olmuş. Annesinin evde pişirdiği , her derde deva olan kuzu kulağı çorbasını sefertaslarına koyup şempanzeye getiriyor, kaşık kaşık içiriyormuş. Faydalı çorba sayesinde küçük şempanze güçlenmiş, eski sağlığına kavuşmuş, neşesi yerine gelmiş.

Şempanzeyi satma planı yaptıklarını duyan çocuk, bir gece şempanzeyi kaçırmış, kendi evine getirmiş. Şempanze de tarladaki kuzu kulaklarını toplarken, eğilip kalkmaktan yorulan annesinin yardımcısı olmuş. Zaten sevdiği bu bitkileri hızla toplayıp ev işlerine katkı koyuyor, evin annesi de çorba yapıp şifa olsun diye hepsine içiriyormuş..”

İşte böyle demiş Dudu hanım ve çorbayı yapmaya koyulmuş, Pıtırcık ta defterine not almaya başlamış:

Hazırlama süresi :10 dakika

Pişirme süresi: 25 dakika

Malzemeler:

1 küçük soğan incecik kıyılmış

2 çorba kaşığı zeytinyağı

1 çorba kaşığı un

5 su bardağı su

1/2 çay bardağı pirinç yıkanıp süzülmüş

1 büyük demet kuzu kulağı yıkanıp incecik kıyılmış

1 çorba kaşığı kuru nane

1 çay kaşığı kırmızı biber

1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

Soğanı zeytinyağında sararıncaya kadar kavuruyoruz, üzerine un ilave edip 2-3 dakika daha karıştırıyoruz. Su, biber, tuz ve pirinci tencereye ilave edip pirinçler yumuşayıncaya kadar kaynatıyoruz.

Kuzu kulağı ve naneyi ilave edip altını söndürüyoruz. 15 dakika demlendirip servis yapıyoruz.

Pıtırcık kaşığı elinde çorbanın tabağına konmasını sabırsızlıkla beklemiş. Harika çok sevdim, ekşi tadı çok güzel, nane de çok yakışmış. Tabii ki küçük şempanze bu çorbayı sever, kim sevmez ki?” demiş ve bayıla bayıla içmiş.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir