Marshmallow ve sütlü kahve

Hep merak ederdim şu “marshmallow” nasıl pişirilir diye?Taktım bir şişe ocakta çevirdim , o lastik gibi şey bir anda yumuşacık oluyor ısıyı görünce! Zaten sütlü kahvem hazırdı, bir güzel kahve keyfi yaptım işten dönünce…Huli Hanım da: bana da ver bana da, diye tepeme tırmandı neredeyse 🙂

Marsmallow ya da marş melov ya da chamallow  denen bu şekerlemenin orijinali aslında su , şeker ve ebegümeci ya da hatmi bitkisinin kökünden elde edilen bir tür jelatin malzemeden yapılan bir şekerleme. İngiliz kültürüne ait ülkelerde kampların vazgeçilmezi imiş zira benim yaptığım gibi bir şişe geçirip kamp ateşinde kızartarak karamelize halde yenirmiş.

Günümüzde, nişasta veya bitkisel jelatin agar ile ya da hayvansal jelatin ile üretiliyor.

Kahvemi yudumlarken berjer koltuğumda aklıma ne geldi, biz çocukken öyle çeşitli yabancı kahveler yoktu! Varsa yoksa canım türk kahvesi. Kahve içersen kararırsın deyip, bizi kafeinden uzak tutmaya çalışırlardı. Annemler içerken, fincanın tabağına damlatıp bize verirlerdi canımız çok çekince…

Ama ne zaman anneannem de kalsam büyümüş hissederdim kendimi, çünkü dedem ve o, berjer koltuklarında her gün saat 11:00 de oturup törensel bir şekilde, kahve içerlerdi. Minicik bir tavası vardı dedemin, kahvesini bir içimlik kavururdu, sonra sarı pirinç değirmeninden taze taze çekerdi. Anneannem de kendilerine yaparken, aynı fincanlarda, bana da bir sütlü kahve yapardı; sonra üçümüz oturup içerdik. Ne güzel günlerdi onlar!

O güzel tablo mutluluğun resmi gibi aklımda, o iki berjer koltuk ta hep salonumun baş köşesinde. Belki dört beş defa yüz değiştirttim, o en az benim yaşım kadar yaşı olan koltukları. Ne de olsa kahve keyfimin baş köşesi o koltuklar, bir dolu anıyla yıllar geçtikçe özlenen!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir