Mert ve Hamsili pilav

Mert balık tutuyor

İdris’in kız kardeşi Fatma ile arasında tam 17 yaş fark vardı. Evin tek kızı olan Fatma el üstünde tutulan bir çocuktu. Fatma annesi Fadime’nin yanında her şeyi öğreniyordu. Aynı zamanda da okuluna devam ediyor, derslerinde de başarıyla ilerliyordu. O da annesi gibi, kitap okumayı çok seviyordu. Başka sevdiği bir şey ise, hamsi ve ona dair her türlü yemek idi. Hem pişirmesi ve şık bir şekilde sunumu yapmak, hem de yemek kadar güzel bir şey var mıydı hamsiyi!

Bir sabah İdris her gün olduğu gibi erkenden kalktı tıraşını oldu, giyindi annesinin hazırladığı kahvaltıyı da yanına aldı evden çıkacakken Fadime : oğlum İdris akşama hamsi getir, Fatma’ya sözüm var hamsili pilav yapacağım dedi.

İdris iskeleye gitti, balıkçılar denizden dönüyorlardı, müşteriler ile hararetli bir mezat başlamıştı. İdris te günlük balıklardan ve tabii hamsiden bir kaç kasa aldı. Kamyonetinin arkasına yüklediği gibi balık evinin yolunu tuttu.

Çırak Mert çoktan dükkanı  açmış, etrafı temizlemişti. Gelen balık kasalarını, bir çırpıda soğutucuya taşıdı, tezgahları da buz ve üstünde özenle yerleştirilmiş balıklarla donatmaya başladı. O gün çok bereketli bir gündü. Müşteri boldu. Ete göre ucuz ve taze balık yemeyi tercih edenler, doğruca balıkçılara akın ediyordu. Üstelik te hamsinin mevsimi olduğu için hamsi iyi satıyordu.

O koşuşturmaca içinde, akşam olduğunda ne tezgahta, ne de soğutucu da hiç hamsi kalmamıştı. Birden İdris’in aklına geldi, biricik kardeşi Fatma için annesinin ısmarladığı hamsiyi ayırmayı unutmuştu. Diğer balıkçı arkadaşlarına da telefon açtı… ama nafile. Hamsi her yerde tükenmişti.

Mert atıldı hemen, üzülme usta ben oltayla yakalar eve getiririm diye. İdris Mert’in kardeşine olan ilgisinin farkındaydı, içinden “oltayla kaç hamsi tutacaksın ki ?” dedi ama, Mert’e bozuntuya vermedi…

Mert oltasını aldığı gibi, doğruca kayalıklara gitti. Fatma’nın gözüne girmek için iyi bir fırsattı işte!.Attı çaparili oltayı suya başladı beklemeye, bir yandan da bir türkü tutturdu, keyifle hayallere dalarak…Hayalinde Fatma ile evleniyor, bir balık pişirme yeri açıyorlar; küçük ama nezih, o balıkları getirip ayıklıyor, malzeme tedarikini yapıyor, Fatma mutfakta pişiriyor ve gelen müşteriler o taze ve harika balıkların tadını herkese anlatıyor, bir gelen bir daha  geliyordu…Çok mutluydular bütün gün birlikteydiler…

Derken aniden oltanın misinasının gerildiğini hissetti, biraz makarayı sardı: oly işte sürüye denk gelmişti! Balıklar gümüş gibi kıvır kıvır havada sallanıyorlardı: hızla iğneleri boşalttı kovaya, rastgele tekrar attı….böylece çabucak kovası doldu. Bir yandan da tuttuğunu ayıklıyordu. Hem de orta kılçıklarını da çıkararak, eh ne de olsa göze girecek ya….

Hava karamadan gururla balıklar elinde çaldı kapıyı. Fadime onu içeri buyur etti, gel beraber yiyelim diye. Fadime mutfakta pilavın içini hazırlamıştı bile. Aaa dedi mısır unu kalmamış , Fatma alıver şu köşe bakkaldan kızım. Mert atıldı hemen, ben de geleyim yalnız gitme hava kararıyor diye.

Yol boyu Fatma da kaçamak bakışlarla Mert’e bakıyordu. Mert sonunda ona duygularından bahsetti. Fatma’nın da onda gönlü vardı. Eve dönüşte ikisinin de gözleri bir başka parlıyordu. Tabii bu İdris’in gözünden kaçmadı.

Fatma sofrayı hazırlarken, Fadime de ona hamsili pilavın inceliklerini anlatıyordu…

Hamsili pilav

Haydi bizde yapalım sevgili okurlarım ne dersiniz!

Hazırlanışı 30 dakika

Pişirilmesi 50 dakika

Malzemeler:

1 kg baş, kılçık ve kemikleri ayıklanmış hamsi

1 bardak yıkanıp süzülmüş pirinç

2 bardak sıcak su

1 adet yemeklik doğranmış kuru soğan

1 paket çam fıstığı

2 çorba kaşığı sıcak suda bekletilmiş kuş üzümü

1 çorba kaşığı kuru nanae

1 talı kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

1/2 su bardağı zeytinyağı

1 demet ince kıyılmış dereotu

2 çorba kaşığı mısır unu

Yapılışı:

Kızdırılmış zeytinyağında soğanları pişirin, sararınca pirinçleri, fıstıkları atın. Fıstıklar renk değiştirince üzüm, tuz ve baharatları ekleyin kaynar suyu da koyup atını kısın. Suyunu çekince tencerenin kapağını açıp kıyılmış dereotunu katın. Fırına dayanıklı bir cam kaseye yağ sürüp mısır unu serpin ve hamsilerin pullu tarafları dışa gelecek şekilde yanyana daire şeklinde kasenin zeminini kaplayın. İç pilavı döküp kaşıkla az bastırarak düzeltin. Yine kalan hamsileri pulları üste gelecek şekilde pilavın üzerine daire biçiminde yayın. Kalan mısır ununu serpip, fırında 180 derece sıcaklıkta 50 dakika balıklar kızarana kadar pişirin. Afiyet olsun!

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir