Offelia ile Gizemli bir şehir ve sürpriz bir pilav

Patlıcanlı pilav

Gece kuzey ışıkları gökyüzünü aydınlatırken uçak tekerlerini piste değdirir.

Kadın koşarak yolcu bekleme bölgesine çıkar ve hasret ile kucaklar yavrusunu… kalpten kalbe ılık bir rüzgar eser! Sessizce bir şey söylemeden o anın tadını çıkarır ana kız…Julia ve Giselle ayrı uçaklardan inmişlerdir.

Her yıl bir kez ana kız dünyanın değişik bir şehrinde buluşma geleneklerini sürdürürler! Ve bu sefer de Carmen’in üniversiteyi okuduğu şehre gelmişlerdir.

Güzel bir uykudan sonra ılık öğlen güneşinden faydalanarak dünyanın binbir çiçeğinin buluşup bir renk cümbüşü oluşturduğu, parfümlerinin birbirine karışıp insanı sarhoş ettiği, görüntüsünün fotoğraf karelerini eşsizleştirdiği bir cennet bahçesini gezerler. Bir dinginlik kaplar içlerini kuş cıvıltılarını ve su şırıltılarını dinlerken.

Vakit öğleni geçtiğinde guruldayan midelerini Offelia ananın hazırladığı patlıcanlı pilav ile şenlendirirler.

Offelia

Offelia da kızını görmeye gelmiş ve Carmen’in evinde arkadaşı Giselle ile annesi Julia’yı misafir etmiştir.

Julia çok beğendiği patlıcanlı pilavın tarifini ister ve not alır evine döndüğünde sevgili eşine de bu güzel görünümlü ve lezzetli yemeği hazırlamak için.

Ertesi gün çiseleyen yağmur altında dere boyunca yürüyüşe çıkarlar hep birlikte. Parke taşı döşeli zemin parıldamaktadır. Taze toprak kokusu ağaçların gölgesinin serinliği eşliğinde Sainte Benedicte türbesinin yanından geçerler ve küçük kasabanın pazarına varırlar. Burada yöresel ürünler arasında en çok likörler ilgisini çeker Julia’nın ve karar verir koleksiyonuna kestane likörünü de katmaya.

Bu hikayeden esinlenerek başka bir yazımda deneyip tarifini yazarım buradan ama şimdi patlıcanlı pilavın tarifini vereceğim ben de sizlere sevgili okurlarım:

Hazırlama süresi 40 dakika
Pişirme süresi 30 dakika

Malzemeler:

3 kemer patlıcanı uzunlamasına dilimlenmiş
2 bardak baldo pirinç
3 bardak su
1 soğan rendesi
1 domates rendesi
1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
Tarçın
Yenibahar
Zeytinyağı

Yapılışı:

Tuzlu suda bekletilip suyu sıkılan patlıcanlar kağıt havlu arasında kurutulur ve kızgın yağda kızartılır.
Pilav tenceresinde 1/2 bardak zeytinyağında soğan ve domates pişirilir, yıkanıp süzülen pirinç ve kalan malzeme eklenir suyu çekinceye kadar arada karıştırılarak pilav pişirilir ve kağıt havlu örtülüp kapalı kapak ile demlendirilir.
Kızartılıp fazla yağı alınan patlıcan şeritleri derin bir kabın dibine dizilir. Demlenmiş pilav kaba dökülüp kaşıkla bastırarak kalıplanır. Buzdolabında birkaç saat bekletilip düz bir tabağa ters çevrilir ve pasta gibi dilimlenerek servis yapılır.

Bu öyküdeki seramik bebeği almak isterseniz aşağıdaki adresi ziyaret edin

https://hulisfunnyfoodadventure.com/urun-kategori/seramik-bebekler/

 

 

 

“Offelia ile Gizemli bir şehir ve sürpriz bir pilav” için 2 yorum

  1. Bu pilavın tadı unutulmayacaktır.Tarihe pilavla damga vurulacak.Gelecek yıllarda hep bu pilav hatırlanacak..

    1. Rahmetli annem yapardı benzer bir pilav. Babam çok sevdiği için de adını “Sultan Reşat Pilavı” koymuştu (babamın adı)…
      Onun usulüne göre ise patlıcanlar ve çarliston biberler kuşbaşı doğranıp kızartılıyor. Pilav demlenip soğuduktan sonra da sebzeler ekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir