Örümcek yemeği :)

Pantheon Fossae ya da Appollodoraus merkürün kabuğu üzerindeki örümcek görünümlü dev bir krater. Nasıl oluştuğu gizemli. Bir göktaşı çarpmasıyla mı yoksa merkürdeki volkanik patlamalarla mı bilinmiyor. Merkürü keşfe gidip sonra çakılan Messenger uzay aracının Nasa’ya yolladığı görüntülere verilen ad. Pantheon büyük tapınak ya da binalara deniyor , fossae ise çukur demek. Appollodoraus ise MS 50-120 yılları arasında yaşamış bir mimar.

Nerden çıktı bu bilgiler diyeceksiniz. Benim yaptığım yemek görüntü olarak bir örümceğe benziyor. Oradan esinlendim. Hala reyonlarda pazarda patlıcan ve biber varken kızartmadan fırınlayarak yapıp salçaladım harika oldu.

Örümcek ne çağrıştırıyor insana…kimisini korkutur: fobi halindedir. Ben de ise gizemli şeyler çağrıştırıyor.

Bir kere bilim insanları halen örümceğin ağ yapmak için ürettiği sıvının bir benzerini yapay olarak üretebilmiş değil. Hava ile temas ettiği anda sertleşen bu sıvı ağ halinde mukavemeti ve esnekliği çok yüksek  bir özellik taşıyor. Örümcek bu ağı bazen yumurtalarını bırakmak bazen de avlanmak üzere kullanıyor. Dünyanın her tarafında o kadar çok örümcek türü var ki kimi türler ağ örmüyor. Sıçrayan tür sadece sabit bir noktaya kendini bağlamak için bir halat görevi gören uzun bir ip örüyor, avının üzerine atlayarak ön iki ayağındaki zehir ile öldürüyor.

Zehir dediğimizde sadece 2 tür örümcek hariç diğerlerinin zehiri insan üzerinde etkili değil. Bu örümcek fobisi, tıpkı yılan fobisi gibi kuşaklar boyu oluşturulmuş bir şartlanma.

Aslında örümcek faydalı bir hayvan. Nasa örümcek çiftliklerinde hayvandan sağdığı sıvılarla astronotlara yelek hazırlıyor mesela… Evlerimizdeki, bahçelerimizdeki zararlı böcekleri yemesi de bize bir fayda. Ama ben her tarafta örümcek ağı temizlemek istemem diyorsanız öldürmeden, sirke, nane gibi kokulu doğal yöntemlere başvurabilirsiniz evden uzaklaştırmak için.

Ben örümcek ağını inceledikçe gizemli bir dünyaya yolculuk yapıyorum. Kimi ağlar yuvarlak, kimileri de huni şeklinde oluyor. Ne mühendislik harikası! O sarmal desen rastgele oluşturulmuş gibi gözükse de, incelense arkasında kim bilir nasıl bir matematik denklemi çıkar? Spiral biçimindeki sarmal desen bende sonsuzluk, doğurganlık, sır gibi birçok duygu uyandırıyor. Sanatsal duygularıma hitap ediyor.

Yemeği sofraya getirmeden hazırlarken işte bu duygulara kapıldım. Bu sağlıklı yemeğin tarifine gelince:

Hazırlama süresi 30 dakika

Pişirme süresi 30 dakika

Malzemeler:

Alaca soyulup dilimlenmiş 2-3 adet kemer patlıcan

7-8 adet çarliston biber

1 iri domatesin rendesi

1 orta boy soğanın rendesi

2-3 diş sarımsak

1 kesme şeker

1 çorba kaşığı sirke

1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

Patlıcan dilimlerini tuzlu suda 15 dakika bekletin karasuyunu salınca süzüp elde sıkarak yağ kağıdı serili fırın tepsisine dizin. Biberleri de yıkayıp aynı tepsiye dizin. Yağlı fırça ile sebzeleri hafif yağlayın.

Fırında kızarana kadar pişirin. Öte tarafta bir tavada zeytinyağını kızdırıp sırasıyla soğan ve sarımsağı sonra domatesi ekleyip salçayı pişirin. En son şeker, tuz ve sirkeyi ekleyip bir iki taşım kaynatıp altını kapatın. Fırından çıkan sebzeleri servis tabağına yerleştirip üstüne de hazırladığınız sosu dökün. İster sıcak, isterseniz de soğuk olarak servis yapın. Afiyet olsun!

“Örümcek yemeği :)” için 3 yorum

  1. En sevdiğim sebze patlıcan ve biberi görsel bir şölenle vermişsin. Eline sağlık👏👏

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir