Özgür Kuş ve Kıvırcık Kız Ayvalı Et Yerken

Ayvalı et

Ayvadan başladık bu pazar ayvadan devam edelim. Ayvayı yemem diyenlere de ayvayı yedirmenin çeşitli yöntemleri var…İsterseniz bunu da bir masalla anlatalım:

Bir varmış bir yokmuş, deve tellal iken, pire berber iken ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken ürkek küçük bir kuş varmış.Turuncu uzun gagası güzel mi güzel kapkara tüyleri varmış. Bahçelerde bütün gün hoplar zıplar uzun gagasıyla avlanırmış. Bu özgür kuş çok ta çekingenmiş. Yabancı birini görmesin hemen kanatlanır oradan uzaklaşırmış.

Protein ihtiyacını karşılamak için bu ürkek kuş bahçelerde solucanları keskin gözleriyle görür hangi deliğe girerse girsin yakalar uzun gagasıyla delikten çıkarır ve mideye indirirmiş. Ama adı üzerinde özgür kuş beslenmek için kimseye el açmaz bedava yeme konmaz kendi yiyeceğini taştan kayadan topraktan bulurmuş. Yavrularının ve dişisinin ağzına  da besler onlara çok güzel aile reisliği yaparmış.

Ama kötü adamlar bu kuşu kandırmışlar. Gel sana yem verelim boşuna yorulup gün boyu ordan oraya çalışma demişler ve önüne ufak ufak et parçacıkları atarak onu taaa bir kafesin kapısından içeri girene kadar et ile beslemişler. Kafeste ise et yokmuş. Bilin bakalım ne varmış : ayva!

Bedava ete tav olan kuş gün geçtikçe açlıktan ayvayı yemek zorunda kalmış. Yedikçe şişmiş yedikçe şişmiş kıpırdayamaz olmuş.Mücadele etmeyi de çoktan unuttuğu için kafeste hapis kalmış. Tabii dişisi ve yavruları da perperişan olmuşlar.

Kıvırcık

Neyse ki kuşun imdadına Kıvırcık  yetişmiş. Kıvırcık ipten kolları ve bacakları olan bir parmak kızmış. Çok iyi kalpli olan bu kız herkese iyilik yaparken o da kötü adamların eline düşmüş, onlar da onu satmak için kafesin üstüne bağlamışlar.

Küçük kuşa çok üzülen Kıvırcık ipten kollarını kafesin tellerinin arasından geçirip kafesin mandalını açmış. Kuş da kızı kanatlarına ip kollarından bağlamış uçup gelmişler birlikte Huli Hanımın bahçesine konmuşlar. Kuş cik cik cik diye Kıvırcık ile beraber Huli Hanıma hikayesini anlatmış.

Huli Hanım da onlara siz siz olun emek harcamadan nimet beklemeyin demiş. Şu bahçemdeki solucanları temizle ben de size bunun karşılığında bir yemek yapacağım, bu yemeği her yiyişte başına gelenleri hatırlayacaksın , bir daha da asla bedava ete tav olmayacaksın demiş ve meşhur ayvalı et yemeğini hazırlamış.

Hep birlikte yemeklerini yemişler ve bundan böyle de kime inanıp, kime güvenip kimin ipiyle kuyuya inip inmeyeceklerine çok dikkat etmişler.

Ayvalı et hazırlamak için

Hazırlama süresi 50 dakika

Malzemeler:

1 kg kuşbaşı kuzu eti

2 su bardağı sıcak su

2 soğan rendelenmiş

2 ayva kalın dilimlenmiş

2 çorba kaşığı tereyağı

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

Yapılışı:

Tereyağını bir tavada eritin, çekirdek yuvaları çıkarılmış ayva dilimlerini iki taraflı pişirin. Düdüklü tencerede etleri suyunu salıp çekene kadar pişirin, üstüne soğan, ayva, sıcak su, tuz ve baharatları katın. Kapağını kapatıp düdüğü havadayken öne yüksek ateşte, ötünce altı kısılı düdüğü inik olarak 25 dakika daha pişirin.

Afiyet olsun.Bu yemeği yiyenler bedava nimete tav olmasın. Ne muradları varsa çalışıp kendileri elde etsin. Kıvırcık kızın masalı da okuyanlara uğur getirsin.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir