Pıtır ekmek dolmasını keşfediyor

Ekmek dolması 

 

 

 

 

 

“Fincanı taştan oyarlar, içine bade koyarlar, içine bade koyarlar….” şarkısını mırıldanırken bir taraftan da aşçıbaşı Mert ekmeğin içini oyuyormuş. Bu görüntü Pıtır’ın çok dikkatini çekmiş!Yolda uğradıkları lokantanın önünde, sıcaktan mutfağında bunalmış bir adamcağız, hava almaya çıkmış. Ama işi başından aşkın olduğu için, orada da fırıncının 2 gün önce getirdiği ekmekleri oyup, oturduğu yerde hem biraz dinleniyor, hem de işini kolaylıyormuş Mert Usta.

Ekmeğin öyküsünü merak eden Pıtır yanına oturmuş “Bey amca ne yapıyorsunuz ?” diye sormuş. Mert ” küçükbey sen hiç ekmek dolması yemedin herhalde..ben sana bunun öyküsünü anlatayım” demiş. Çok yıllar önce benim dedem fırıncıydı. Köyde amcalarımın yetiştirdiği buğdayı öğütmek için değirmenciye verir , çuvallarla undan da ekmek yapardı fırınında. Yoğurduğu hamuru somun yapar, geniş küreklere dizer, odun ateşinde nar gibi kızarıncaya kadar pişirirdi. Bu ekmeklerin çoğu satılır satılmayanlar da eve gelirdi. Nenem de bunları tüketmek için işte böyle içlerini oyar ekmek dolması yapardı” diye anlatmaya başlamış. “Haliyle bunca ekmek bir iki gün durunca bayatlar içleri kolayca ufalanırdı, nenem de pişirdiği harcı içlerine doldurur, tencerede dolma yapardı. Biz de yalana yalana beklerdik tencereden çıkan mis kokularının başında bir an önce pişsin de yiyelim diye…işte ben de lokantamda o güzel ekmek dolmalarını pişirip sunuyorum misafirlerime ” demiş. Pıtır da haydi biz de yiyelim diye el çırpmış. Anneleri dikkatle izlemiş, mutfağa girmesine izin veren Mert ustayı. Pıtırcık ta her zamanki gibi not almaya başlamış.

Aşçıbaşı Mert Usta

Hazırlama süresi: 25 dakika

Pişirme süresi: 25 dakika

Malzemeler:

1 yuvarlak somun ekmek, 2 gün bekletilip üstü kapak gibi kesilip içi boşaltılmış

400 g yağlı kıyma

3 kaşık tereyağ

2 büyük soğan iri doğranmış

Ekmeğin ufalanmış içi

1 su bardağı ceviz irice dövülmüş

1 demet maydanoz ince doğranmış

1 tatlı kaşığı tuz

1 ay kaşığı karabiber

1 bardak et suyu

Hazırlanışı:

Bir tavada 2 kaşık tereyağında soğanlar kavrulur, kıyma ilave edilir rengi değişince kalan malzemeler katılır ve ateşten alınır. Ekmeğin içi bu harç ile doldurulur. Bir büyük tencerenin dibine 3 çatal konur ekmek kapağı kapalı olarak çatallara oturtulur. Kıymalı harcın piştiği tavada 1 kaşık tereyağ ve bir bardak et suyu kaynatılır. Tenceredeki ekmeğin heryanını ıslatacak şekilde üstüne dökülür. Tencerenin altı açılır başta harlı sonra kısık ateşte 25 dakika pişirilir. Dikkatlice tencereden bir servis tabağına alınıp dilimlenerek servis yapılır.

Sonunda oturmuşlar hazırlanan sofraya. Mert Ustanın sohbeti eşliğinde, bu lezzetli yemeği bayıla bayıla yemişler. Pıtır “iyi ki sizi görüp yanınıza gelmişim, bu harika yemeği keşfettik… anneciğim bana eve gidince de yaparsın değil mi ?”demiş.

Mert usta “bu güzel yemeğin üstüne, çaylar ikramımızdır” diye tavşankanı çayları da getirmiş. Karınları tok, lezzeti damaklarında, uğradıkları kasabada gezmek için, lokantadan hoşnut biçimde ayrılıp yürümeye devam etmişler. Pıtır mırıldanıyormuş “ekmeği dıştan oyarlar içine kıyma koyarlar, içine kıyma koyarlar…”

Siz de bu basit tarifi deneyin eminim ki çok seveceksiniz 🙂

“Pıtır ekmek dolmasını keşfediyor” için bir yorum

  1. Bu tarif kesinlikle denenecek, harika bir yemek, Pıtır’ın lezzet turlarını takibe devam 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👍😘

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir