Pıtırcık nohutlu ekşili kereviz yaprağı salatası yapmayı öğreniyor

Kereviz yaprağı salatası

“Dandini dandini dastana danalar girmiş bostana kov bostancı danayı yemesin kereviz yapraklarını…” Pıtırcık bu tekerlemeyi söyleyerek kerevizlerin yapraklarını heyecan ile topluyormuş. Çünkü Dudu hanım kendisine yemek pişirmeyi öğretecekmiş.

Pıtır ben kereviz yemem diye söylense de “hele kara gözlü oğlan sen benim yemeğimi bir tat bak bakalım sevecek misin ” demiş Dudu Hanım.

Dudu çocukları çok severmiş ama kendi çocuğu olmuyormuş. O yüzden pansiyonda kalan misafir çocuklarla ilgilenmeyi çok seviyormuş. Bizim Pıtırcık da mutfak işlerine meraklı olduğu için çok iyi anlaşmışlar.

“Güzel kızım, kızıl kuzum sen beni dikkatlice izle, öğren e mi ” demiş Dudu Hanım. Pıtırcık sevinç içinde defterini çıkarmış ve Dudu hanımın yaptıklarını bir bir not almaya başlamış.

Pıtırcık yemek yapmayı öğreniyor

Hazırlama süresi 20 dakika

Pişirme süresi 30 dakika

Malzemeler:

3 çorba kaşığı zeytinyağı

10 adet arpacık soğanı ayıklanmış

1 kg kerevizin ayıklanmış yıkanmış sap ve yaprakları küçük küçük doğranmış halde

2 diş ayıklanmış sarmısak ince çentilmiş

1 su bardağı haşlanmış nohut ( evde yoktu ben de fasulye kullandım)

1/2 limon suyu

2 dilim limon

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

Yapılışı:

Arpacık soğanlarını zeytinyağında pembeleştiriyoruz.Kereviz yaprakları ve sarmısağı ilave ediyoruz. Biraz kavurup tuz, biber ve nohutu ilave ediyoruz. Limon suyu ve dilimlerini ilave ediyoruz. ‘0 dakika kısık ateşte pişiriyoruz.

Yaşasın harika oldu mis gibi kokuyor diye sevinçle el çırpan Pıtırcık, hemen sofrayı hazırlamış ve ailesini yemeğe davet etmiş. Sofraya ben yemem diye mırın kırın ederek gelen Pıtır ucundan bir kaşık zoraki ağzına atmış…aman Tanrım bu ne güzel şey böyle diye hayret etmiş. Çok ta utanmış tadına bakmadan ben yemem diye direttiğine. Dudu Hanım ” Nasıl sevdin değil mi? Bir tabak daha koyuyorum sana” demiş. Pıtır’ın gözleri sevinçle parlamış.

Bundan sonra demiş kendi kendine Pıtır ” Hiçbir yiyeceğe önyargılı yaklaşmayacağım. Önüme konan yemeği önce bir tadacağım, böylece hiçbir lezzetten mahrum kalmayacağım .”

Bu güzel kasabadaki günlerin de sonu gelmiş. Bu enfes öğlen yemeği sonrası babaları bavullarını eline almış bizimkiler önde onlar annesiyle arkada pansiyondan ayrılırken Dudu Hanım, arkalarından bir kova su dökmüş, “su kurumadan tekrar gelin e mi ” diye el sallamış arkalarından sevgiyle. Bu masal da burada bitmiş. Ne ders çıkardık çocuklar?

“Pıtırcık nohutlu ekşili kereviz yaprağı salatası yapmayı öğreniyor” için bir yorum

  1. Cevap:İzmir Karaburun “Mordoğan”
    Gerçekten cennet gibi bir yere gitmişler. Karaburunlu Çalışkan kadınların yetiştirdiği çeşit çeşit taze otlardan yapılmış zeytinyağlıların tadına doyum olmaz. Pıtırcık gitmişken benim favorim olan turpotu salatasını denemeli 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir