Rüyaların Prensesi Denizkızı ve bal kabaklı tart

 

Balkabaklı tart

Sevimli mi sevimli, akıllı mı akıllı bir küçük kız çocuğu varmış. Bu kız deniz kenarında oturur uzun uzun ufuklara bakar ve hayal kurarmış. Bir gün yanıma şu kayalara bir denizkızı gelse , kuyruğunun ışıl ışıl pullarında ayna gibi kendimi görsem, denizde onunla beraber bir güzel oynasam yüzsem dermiş…ama denizkızını nerede görebileceğini bilemezmiş!

Küçük kızın anneciği onun bu hayallerini tebessümle izler, sen böyle güzel güzel yemeklerini yemeğe devam et, büyü okula git, el yazısı yazmayı öğren ve Huli hanıma bir mektup yaz; onun çok uzak diyarlarda büyülü bir bahçesi var,belki orada denizkızı ile buluşursun dermiş.

Küçük kız ıspanaklarını yemiş, işkembe çorbalarını içmiş gün geçtikçe büyümüş. Amacı veteriner olup tüm hayvanlara iyi bakabilmekmiş. Sonunda yazı yazmayı öğrenmiş ve Huli Hanıma mektubunu yazmaya koyulmuş:

Rüyaların Prensesi Denizkızı

” Sevgili Huli hanım, ben hayvanları çok seviyorum. Büyüyünce veteriner olup onlara bakmak istiyorum. Hepsi ile çok iyi anlaşıyorum. Ama denizkızını daha hiç göremedim. Sizin masallarınızda denizkızı varsa bana da yollarsanız çok sevinirim”

Huli Hanım bu küçük kızı çok sevmiş. Onu bahçesine davet etmeye karar vermiş. Anneciği ile anlaşmışlar gün belirlemişler. 

Huli Hanım misafirleri için balkabaklı bir tart yapmaya karar vermiş. Hemen aşağıdaki tarifi bulmuş FOS Faydalı Olağanüstü Sunumlar kitabından ve hazırlıklara koyulmuş.

Hazırlama süresi: 50 dakika

Pişirme süresi: 45 dakika

Malzemeler:

Arzuya göre şekerle susuz pişirilmiş balkabağı püre halinde

1 kutu labne peyniri

1 yumurta

3 kaşık tereyağı yumuşatılmış

1/3 bardak zeytinyağı

1 + 1/4 bardak un

1/2 bardak toz şeker

1 paket kabartma tozu

1 su bardağı fındık

Yapılışı:

Un, şeker ve tereyağ ile yoğrulan tart hamuru, fırına dayanıklı bir tabağın dibine kenarları yüksek şekilde konulur. 1 bardak fındık çatalla delikler açılan hamurun dibine gömülür. Balkabağı püresi, yumurta ve labne peyniri çırpılır. Karışım çiğ hamurun üzerine dökülür. 180 derece fırında 45 dakika pişirilir. Üzerine tarçın ve zencefil serpilir. Soğuyunca servis yapılır.

Küçük kız gelirken oyuncak denizkızını da yanına almış. Anneciği ile Huli Hanım sohbet ederken bahçede evin köpekleri ve kedileri ile oynayan küçük kız yorgun düşmüş ve ağacın dibindeki yastıkların üzerinde ikindi uykusuna yatmış. Vee rüyasında sarı saçlı, upuzun bir vücudu olan , kuyruğunda ışıl ışıl pullar parıldayan bir deniz kızı görmüş. Oynamışlar, yüzmüşler birlikte, onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.

“Rüyaların Prensesi Denizkızı ve bal kabaklı tart” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir