Sarı köpek ve hardal otu

Hardal otu salatası

Bir varmış bir yokmuş: deve tellal iken pire berber iken birbirleriyle çok iyi arkadaş olan iki köpecik varmış. Biri sarı biri kara olan bu köpekler oynamayı çok seviyorlarmış. Günleden bir gün gündüzün en sıcak saatinde sevimli sarı köpek tir tir titremeye başlamış. Sanki etrafla ilgisi kalmamış, adım atmayı düşünüyor ama patisini oynatamıyormuş. Mama kabına konan yiyeceklerin yanına bile yaklaşmıyormuş.

Bu durumu üzüntüyle izleyen arkadaşı kara köpek, ev halkı işten dönse diye acı acı ağlıyormuş. Pıtır ve Pıtırcık akşam olduğunda da zavallı hayvanın durumunda bir değişiklik görmeyince hemen veteriner ablalarını aramışlar. İyi kalpli veteriner gece dememiş kalkmış gelmiş. Muayene sonucunda sarı köpeğin ateşi olduğu belirlenmiş, hemen onu iyileştirecek iğneler yapılmış.

O gece sabaha kadar Pıtır ve Pıtırcık bir tahta bankın üstünde oturup köpeciğin başında uyumadan beklemişler.

Sarı köpek için uykusuz beklerken

Bu duruma çok üzülen ev halkı ne yapsak ta onu tekrar neşeli sağlıklı görsek diye düşünüyorlarmış. Pıtırcık  dua etmiş, ne olur köpeğim iyileşsin diye yalvarmış.

Uykusuzluğa yenik düşen Pıtır oturduğu yerde uyuya kalmış ve gece bir rüya görmüş. Rüyasında Huli Hanımın bahçesinde köpekleriyle oynuyorlarmış. Derken sarı köpek kenarda bulduğu otları yemeğe başlamış. Aaa nasıl olur köpekler benim bildiğim etoburdur, neden bu ot yiyor demiş telaşla… Huli Hanım da anlatmış, hayvanlar hasta olduklarında kendilerini tedavi etmek için içgüdüsel olarak faydalı otları bulurlar demiş.

Sabah olduğunda Pıtır, Pıtırcık’a rüyasını anlatmış. Ve iki kafadar faydalı ot ne bulsak ta köpeğimize yedirsek diye araştırma yapmaya başlamışlar. Ve hardal otunun bu tarz sindirim rahatsızlıklarına çok iyi geldiğini öğrenmişler. Hemen kırdan topladıkları hardal otunu, tuzlu suda pişirip hayvancağıza yedirmişler.

Ve sonuç başarılı olmuş. İnsanların hazımsızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullandıkları hardal otu salatası , aslında o bölgede epey makbulmüş. O günden sonra çok sevilerek yenen bir salata olarak sofralarında bulunmuş. Haşlanmış ota limon ve zeytinyağı ekleyip afiyetle yemişler. Köpekleri de sağlığına kavuşunca tekrar bahçede koşup oynamaya başlamış. Böylece onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.

“Sarı köpek ve hardal otu” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir