Serçecik ve yerelması

Pıtır ile arkadaşı Çıtır yerelması yerken

Pıtır ve Pıtırcık sahilde oynarken tanıştıkları Çıtır’ı çok sevmişler. Artık yaz tatillerinin en yakın arkadaşı olan Çıtır ile ayrılmaz üçlü olmuşlar.

Çıtır,adı üzerinde güzel mi güzel bir kızmış.Uzun boylu, uzun saçlı , yeşil gözlü, güzel huylu, tatlı dilliymiş. Annesi Bingül ona çok güzel elbiseler dikiyormuş.Saçlarını tarıyor türlü tokalar takıyormuş.Hele o pabuçları , o kırmızı pabuçlar her çocuğun rüyasına girecek kadar güzelmiş.Çıtır adeta bir küçük prensesmiş.

Çıtır aynı zamanda da çok iyi kalpliymiş. Sokakta yaralı bir hayvan görse hemen onu alır bakar beslermiş. İşte böyle bir gün, üç arkadaş giderken yolun kenarında ayağı kırık bir küçük serçeye denk gelmişler. Usulca korkutmadan serçeciği almışlar. Bir mukavva kutuya koyup doğruca veteriner ablaları Arzu ya götürmüşler. Arzu kuşu muayene etmiş. Bir tahtaya bacağını bağlamış. Ağrı kesici bir iğne yapmış. Yanlarına da bir damla ilaç vermiş.

Üç kafadar yememişler içmemişler serçeciğe bakmışlar, elleriyle yem yedirip  damlasını vermişler. Günler geçmiş serçe iyileşmiş. Günün birinde artık ayrılık vakti gelmiş. Veda yemeği için Pıtırın annesi Ege gezisinde öğrendiği yemekleri yapmış. Güzel bir sofra kurmuşlar. Çocuklar en çok annelerinin pişirdiği yer elmasını sevmişler. Serçeciğe de tattırmışlar. Küçük kuş bu tada bayılmış ama minicik olduğu için hemen doymuş. O günden sonra ne zaman yer elması yeseler minik serçeye haber salmışlar o da gelmiş beraberce yemişler. Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.

Yer elmasının tarifine gelince:

Hazırlama süresi 15 dakika

Pişirme süresi: 20 dakika

Malzemeler:

1 kg yer elması ayıklanıp doğranmış

2 havuç halka halka kesilmiş

1 kahve fincanı pirinç yıkanıp süzülmüş

1 çay bardağı zeytin yağı

1 adet rendelenmiş orta boy soğan

2 bardak su

1 tatlı kaşığı tuz

1 adet kesme şeker

1/2 demet dereotu

Limon suyu

Yapılışı:

Düdüklü tencerede zeytinyağında soğan pembeleşinceye kadar kavrulur yer elması ve havuç ilave edilir. Pirinç, tuz, şeker ve su katılır. Kapağı kapatılıp düdüğü öttükten sonra altı kısılarak 15 dakika daha pişirilir. Servis yaılırken dereotu ve limon suyu ilave edilir.

Afiyet olsun!

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir