Sevgililer günü mü? İnsanları sevince hergün sevgililer günü!

Merhaba 14 Şubat’a az kaldı. Her türlü medya, sosyal medya ortamında ticari amaçlı birçok sevgililer günü ürünü pazarlaması…

St Valentine day, yurtdışında yoğun kutlanan bir gün iken yıllar içinde Türkiye gündemine de yerleşti…orijini antik çağa kadar uzanıyor…

Antik yunan tarihinde:

Bu dönem Zeus ile Hera’nın evliliği kutlanıyor. Bereket tanrısı Lupercus adına düzenlenen, şubat ayı bereket  festivalleri antik Roma tarihinde geçiyor.

 Ortaçağda:

Katolik kilisesindeki Saint Valentine hikayesinin bilinenin aksine romantizm ile ilişkisi pek yok. 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi…

Yakın çağda:

 Amerikalı Esther Howland’ın ilk sevgililer günü kartını yollamasından bu yana, çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuş 14 Şubat. Bunun doğal sonucu olarak, olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

Bu bilgilerin kaynağı vikipedia

Bana göre insanların birbirlerine yönelik duygularını ifade etmek için bir küçük mesaj, bir çikolata, el yapımı bir hediye,bir kır çiçeği,bir çift güzel söz, güzel bir sofra yeterli. Pahalı hediyelerle, yarışa girmeye gerek yok.

Senede 1 güne kısıtlamaya da gerek yok. Karşınızdaki kim olursa olsun eşiniz, sevgiliniz ya da illa ki karşı cins te değil arkadaşlarınız, çocuklarınız, karşınızdaki insanı, hatta insan da değil tüm varlığı sevince sevgili arkadaşım Aylin’in dediği gibi, hergün sevgililer günü!

Ben bu hafta sizlere çeşitli tatlı tarifleri vereceğim birilerini mutlu etmek istediğiniz hergün yapabilirsiniz. Eee illa 14 Şubat diyenlerdenseniz baylar bayanlar o güne bunlardan birini seçip yapabilirsiniz 🙂 .

Ev yapımı truffe çikolatalar
Muzlu hindistan cevizli kek
Yumurtalı kalp ekmek
Huli Hanımın neşeli donutları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir