Sıcak sarmaşık otu salatası

Sarmaşık salata

Bir bahçe ki ağaçların dallarında kuşlar cıvıl cıvıl ötüyormuş, kulübelerinden köpekler kafalarını uzatıyorlarmış. Gün daha yeni ağırıyormuş, otların üstünde boncuk boncuk su taneleri varmış…Bahçenin ortasında bir kulübe, kulübede 2 oda, masada taze pişmiş ekmeğin kokusu mis gibi etrafa yayılıyormuş…

Pıtır yatağında dönmüş, gerinip esnemiş.. Pıtırcık çoktan kalkmış, giyinmiş. “Hadi Pıtır kalk geç kalacağız !” diye serzeniyormuş. Döndü ablası çoktan hazır, bahçe makasını ve sepetini almış. Bilin bakalım nereye gidiyorlarmış?

Pıtır söylene dırlana hazırlanıyormuş “ne güzel uyuyacaktım, bu saatte ot mu toplanırmış, üstelik te yemekte ot yemek için….”

Döndü hem anlatıyor hem de önde Pıtırcık ile yürüyormuş. “Benim nenem ot yemeklerini çok güzel yapıverirdi. Dağda bayırda çeşitli otları tanır, mevsimine göre arar bulur, bunlardan çeşitli yemekler yapar, kimi hastalıklara hangi ot iyi gelir, bilirdi. Ama bir komşumuz vardı, faydalı olsun diye bir oturuşta bir tencere falanca otunu yemiş, sonra da hastalanıp hastanelik olmuştu!”

Gelmişler sarmaşık otlarının sıkça büyüdüğü, diğer bitkilerin ağaçların gövdelerine tırmanıp her yere yayılan otların dibine. Pıtır hemen davranıp yolmaya başlayacakmış ki, Döndü dur aman sakın ha diyerek onu engellemiş. “Pıtır öyle her ot çıplak elle tutulıur mu? Kimi dikenli olur, yakar seni, onun için eldiven giyeceksin biiiir! Sonra otun köküne zarar vermeyeceksin, bu ot patates gibi yumrudan çıkar; yapraklarının başak kısmından 25 cm lik bölümünü keseceksin ikiii” diye anlatmaya devam etmiş.

Sevgili Pıtırcık, öyle bilir bilmez faydalı diye her otu yemeyeceksin, yediğin otların da miktarını abartmayacaksın” diye nasihat ediyormuş. Sepetleri dolunca eve dönmüşler. Başlamış yemeği pişirmeye, tabii ki Pıtırcık ta not almaya:

Hazırlama süresi: 20 dakika

Pişirme süresi:20 dakika

Malzemeler:

1 demet Sarmaşık otu (acı ot ta denir)

1 demet taze soğan

1 Tatlı kaşığı tuz

3 kaşık zeytinyağı

1 kaşık pul biber

1 kase yoğurt

Arzu edilirse dövülmüş sarmısak

Hazırlanışı:

Döndü hemen otları ayıklamış, güzelce yıkamış. Sirkeli suda bekletmiş. Kaynayan tuzlu suda 5 dakika haşlamış ve süzmüş. Acısı giden otları incecik doğrayıp yine aynı şekilde hazırlanmış taze soğanlarla 1 kaşık yağda kavurmuş Üzerine yoğurt koyup, kızgın yağda haşlanmış pul biberi üstüne döküp hemen servis yapmış.

Bunu yiyen Pıtır bayılmış tadına ve şöyle demiş: ” Egeliler ağızlarının tadını ne iyi biliyorlarmış, bu sıcak ot salatası çok lezzetli!”

“Sıcak sarmaşık otu salatası” için 2 yorum

  1. Yesillikler ve Ege mutfagı hep beni cezbeder…farklı tatlar da oyle..eminiz leziz olmustur.
    bu otu nerede kolay bulabilecegimiz konusunda yardımcı olabilirsen Huli arkadasım cok memnun olurum..

  2. Baharı severim, çeşit çeşit oylarıyla hayatı hatırlatır yeniden. canlandırır ruhumu. Sarmaşık otu, ebe güneci, ısırgan otu… tarif için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir