Sihirli peynirli ekmek

Pıtır beyaz ata biniyor

Bir varmış bir yokmuş, Pıtır isimli yakışıklı bir genç varmış. Beyaz atına atladığı gibi, tüm yardıma muhtaç olanların imdadına Hızır gibi yetişir, kötü adamlara haddini bildirirmiş.

Pıtır, işte böyle oradan oraya umut dağıtırken, günün birinde bir sarayda 3 güzel kızın zorla alıkonulduğunu öğrenmiş. Bir ıslıkla beyaz at şaha kalkmış acı bir kişnemeyle Pıtır’ ın önünde durmuş. Pıtır onu sevip sırtına binmiş haydaa yollara koyulmuş. Az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş kötü kralın sarayının önüne gelmiş.

“Açın kapıyı” diye seslenmiş. Muhafızlar hemen silahlara davranmış. Kral adamlarına “durun” demiş. “Kimmiş bakalım bu kendini bilmez, getirin karşıma”. Pıtır bir sıçrayışta beyaz atın üstünden kralın tam karşısına inmiş. Kral  bu harekete iyice bilenmiş, pis pis sırıtmaya koyulmuş. Herşeyin hakimi benim, ben ne dersem o olur, söyle bakalım çocuk : senin derdin ne?

“Benim derdim: sizin gibi, garibanları kandırıp, aydınları ezen, ülkenin tüm imkanlarını tüketip halkımızı borçlandıran, aydın bir ulusu bir takım hurafelerle karanlığa mahkum edenlere karşı #hayır demektir” demiş.

Kral sinir ve korku içinde gürlemiş, yıkıl karşımdan diye… Hemen kralın adamları, yaka paça Pıtır’ı zindana götürmüşler. Önüne de bir kap su iki dilim kuru ekmek bırakmışlar.

Pıtır bir ıslık ile #İzmir #marşı denen bir marşı mırıldanmaya başlamış. Bu marşı duyan tüm kuşlar, zindandaki hücrenin küçük penceresinde toplanıp cıvıldamaya başlamışlar. 3 güzel kız, Pıtır’ ı görmek için sıraya dizilmişler. Öyle bir coşku varmış ki orada: iki dilim kuru ekmek, güzelim sihirli peynirli ekmeklere dönüşmüş. O peynirli ekmeklerden yiyen Pıtır, bir eliyle hücrenin penceresindeki demir parmaklıkları koparmış atmış.

Prenseslerin üçü de adeta Pıtır’ a aşık olmuşlar. Pıtır bir ıslık çalmış ve Beyaz At hücrenin dibine gelmiş. Kızlar saçlarını kesip uc uca bağlayıp halat yapmışlar. Pıtır onları kucağına almış ve pencereden aşağı o halatla inip, Beyaz atın sırtına binmişler. Beyaz at şahlanmış, adeta kanatlarını açıp uçarcasına o kötü saraydan uzaklaşmış.

Rüzgarlarla birlikte, Pıtır güzel kızların her birini bir bir bölgeye bırakmış. Burada siz iyilik perisi olarak kalacaksınız demiş. Ve sihirli peynirli ekmeğin tarifini de onlara vermiş, ama bir şartla demiş. Bu ekmekleri yapıp, kötü kralı iyi biri sanan zavallı kandırılmışlara yedirip, onların da bu düzene #hayır demeleri gerektiğini onlara anlatacaksınız.

Böylece bu ekmeği yiyen herkes bilinçlenmiş. Kötü krala inanmaz olmuş, gerçekleri görüp Ata’ larının kurduğu bu güzel ülkede, şanlı şerefli bir şekilde özgürce yaşamaya devam etmişler. Bu masal da burada bitmiş.

Ege usulü peynirli ekmek

Sihirli peynirli ekmek tarifine gelince;

Hazırlanışı 10 dakika

Pişirme süresi, 10 dakika

Malzemeler:

200 g beyaz peynir çatalla ezilmiş

2 domates rendelenmiş

1 avuç siyah zeytin çekirdekleri çıkarılıp küçük küçük doğranmış

Taze dereotu, nane ve maydanoz incecik kıyılmış

1 tutam kimyon

1 tutam karabiber

2 yumurta

12 dilim bayat ekmek

Yapılışı:

Beyaz peynirin üzerine domates rendesi, zeytin, yeşillikler, yumurta ve baharatlar ilave edilir.İyice karıştırılır. Bayat ekmeklere karışım sürülür. Geniş bir tepsiye yan yana dizilir. 200 dereceye ısıtılmış sıcak fırının orta rafında renkleri değişene kadar 15 dakika pişirilir. Sıcak servis yapılır. Afiyet olsun.

Hepimize #hayırlı günler dilerim!

“Sihirli peynirli ekmek” için bir yorum

  1. Sihirli peynirli ekmek tarifi lezzetli görünüyor,yarın sabah kahvaltı için yapalım.masal da süper,mesaj gayet net😉👏

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir